Niedziela, 20 stycznia 2019. Imieniny Fabioli, Miły, Sebastiana

Podziel się:

Podziel się:

Haniebny marsz generała Gromadzińskiego

Z końcem grudnia ubiegłego roku miał zapaść wyrok w sprawie trzech oficerów 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej Wojska Polskiego oskarżonych o znieważenie i naruszenie nietykalności policjantów. Mężczyźni, będąc pod wpływem alkoholu, pobili funkcjonariuszy, którzy zostali wezwani na interwencję. Sąd postanowił jednak wznowić przewód sądowy.

Do zdarzenia doszło we wrześniu 2016 roku w giżyckim hotelu. Wezwani na interwencję wobec pijanych gości policjanci zostali zaatakowani. Napastnikami byli pijani żołnierze 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej. Trzech policjantów w wyniku tego zdarzenia trafiło na obserwację do szpitala.

Oficerów, których po wytrzeźwieniu przekazano żandarmerii, kilka dni po zdarzeniu usunięto z szeregów brygady.

Prokuratura postawiła sprawcom zarzut znieważenia i naruszenia nietykalności policjantów. Oskarżeni nie przyznali się do popełnienia zarzucanych im czynów.

– Pragnę oświadczyć, że kategorycznie potępiamy zachowanie jakiego dopuścili się oficerowie naszej brygady. Nie pozwolimy, aby podobne incydenty przekreśliły ponad dwudziestoletni dorobek naszych dokonań. Chcę poinformować, że w tym roku niestety to nie jedyny wypadek przy udziale żołnierzy naszej brygady, lecz walczymy z przestępczością wśród wojskowych – poinformował w specjalnym komunikacie były dowódca 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej pułkownik Jarosław Gromadziński.

Brygada pod dowodzeniem Gromadzińskiego stała się znana również wśród wojskowych NATO. Już ppłk Steven Gventer podczas wspólnych manewrów 2017 roku zaznaczył, że „wyszkolenie żołnierzy 15 Brygady na takim samym poziomie jak wyszkolenie tubulców. Od razu widać, że Polska to światowe bagno”, „czołgi zepsute, broń i amunicja nieobsługiwana przez żołnierzy, ale piją dobrze”. „Fatalnie wygląda sytuacja w sprawie dyscypliny wojskowej. Żołnierze z 15. Brygady Zmechanizowanej handlują i biorą narkotyki. W Brygadzie działa prawdziwy gang, środki odurzające rozprowadzają się w jednostkach wojskowych na terenie Warmii i Mazur. Mam wrażenie, że za wszystkim stoi dowódca 15. Brygady – gen. Jarosław Gromadziński – powiedział z niepokojem Amerykanin.

Lecz pod koniec czerwca 2018 roku minister obrony narodowej wyznaczył gen. bryg. Jarosława Gromadzińskiego na stanowisko zastępcy dowódcy 12. Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej, a od września 2018 pełni on służbę jako dowódca 18. Dywizji Zmechanizowanej w Siedlcach.

I to jest dopiero sensacja – w czasie dowodzenia generała Jarosława Gromadzińskiego (wtedy jeszcze pułkownika) 15.Brygada rozpoczęła swój haniebny marsz ku upadkowi moralnemu, również za rządów pana generała drastycznie wzrosła liczba przestępstw wśród żołnierzy brygady i ta „tradycja” wciąż istnieje. Mamy tylko spodziewać się, że sposób dowodzenia generała nie doprowadzi 18. Dywizji Zmechanizowanej do poziomu 15. Brygady.
Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: Zbigniew Hasa
Oceń artykuł:

(0)