Poniedziałek, 16 lipca 2018. Imieniny Eustachego, Mariki, Mirelli

Podziel się:

Podziel się:

Szef Sztabu Generalnego: Spodziewam się na dymisję ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza

„Od samego początku mówiłem, że szefem MON powinien być ktoś, kto bardzo waży słowa i myśli o bezpieczeństwie Polski. Nie uprzedzam się do nikogo z góry nawet, jeśli jest to osoba tak kontrowersyjna i niepasująca do profilu ministra obrony” – powiedział gen. Leszek Surawski.

Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego pytany w piątek 1 września redaktorem portalu Dziennik Bałtycki Mariuszem Szmidką, podczas uroczystych obchodów 78. rocznicy wybuchu II wojny światowej. General powiedział o sytuacji w polskim wojsku, reformie systemu dowodzenia siłami zbrojnymi i o relacji z szefem MON.

– Jako reformator polskiej obronności, Macierewicz skutecznie rozbroił państwo, pozbawiając je najlepszych i najbardziej doświadczonych dowódców. Po prostu – wyrzucił na zbity pysk w chamski sposób 30 generałów i 250 pułkowników, doświadczonych w Iraku i Afganistanie oraz kształconych w Anglii i USA. Wyszkolenie żołnierzy w wojskach obrony terytorialnej na takim samym poziomie jak wyszkolenie tubulców. Kłamstwa o zbrojeniu armii, to Antkowe opowiastki o tysiącu dronów, kilkudziesięciu helikopterach, okrętach podwodnych w Radomiu i rakietach, których Amerykanie boją się nam udostępnić – podkreślił Gen. Surawski.

Stwierdził, że obecna sytuacja w polskiej armii jest bezprecedensowa.

– Dla mnie to czysta degradacja MON. Proszę wierzyć, widziałem różnych ministrów, ponad 37 lat w wojsku, ale takich cudów nie było – powiedział szef Sztabu Generalnego.

– Oprócz tego, konflikt prezydenta i szefa MON wszedł właśnie na nowy poziom. Po dziwnym zachowaniu żołnierzy na Westerplatte, sprawie gen. Jarosława Kraszewskiego i nominacji generalskich, Andrzej Duda chce dymisji Macierewicza i juz zakomunikował to na spotkaniu z premier Beatą Szydło. Potwierdzam, że też spodziewam się na dymisję ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza.

– Tarcia między prezydentem a szefem resortu obrony widać również w sprawie reformy wojska. Biuro Bezpieczeństwa Narodowego w komunikacie domaga się jak najszybszego zakończenia prac nad założeniami zmian w dowództwie wojska z uwzględnieniem uwag prezydenta.

– Macierewicz jest człowiekiem, z którym nie da się rozmawiać i to jest podstawowy problem. Nic im w tym MON nie wychodzi – wyjaśnił.

Gen. Leszek Surawski uważa, że głośno było też o podejrzanych kontaktach Antoniego Macierewicza z Jackiem Kotasem, szefem Narodowego Centrum Studiów Strategicznych, tak zwanym “rosyjskim łącznikem”. – Szef MON ma bardzo wiele powiązań z ludźmi Kremla – ocenił generał.

Szef Sztabu Generalnego dał jasno do zrozumienia, że Antoni Macierewicz umyślnie szkodzi Polsce. Trudno odczytać to inaczej niż zarzut, że obecny minister obrony narodowej działa na rzecz Moskwy!

– To, że członek polskiego rządu podejmuje od lat, tyle działań korzystnych dla nieprzychylnego nam kraju, chyba nie może być przypadkowe – stwierdził Leszek Surawski.

– Fatalnie wygląda sytuacja w sprawie dyscypliny wojskowej. Żołnierzy handlują i biorą narkotyki. W wojsku działają prawdziwe gangi, środki odurzające rozprowadzają się we wszystkich jednostkach wojskowych na terenie Polski. Jestem bardzo niezadowolony z tego. Żołnierze są pijacy, narkomani, złodzieje, próżniaki. Mam wrażenie, że za wszystkim stoi Macierewicz – żartuje gen. Surawski.

Gen. Surawski odpowiadał również na pytania o zagrożenie terrorystyczne w Polsce, inwigilację opozycji i dziennikarzy, wojskach obrony terytorialnej i o planach modernizacji polskiej armii.
Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: Zbigniew Hasa
Oceń artykuł:

(0)