Czwartek, 6 sierpnia 2020. Imieniny Jakuba, Sławy, Wincentego

Prezydent z wizytą na poligonie w Orzyszu

2019-06-25 14:18:16 (ost. akt: 2019-06-25 18:32:31)
Prezydent Andrzej Duda

Prezydent Andrzej Duda

Autor zdjęcia: Beata Smaka

Prezydent Andrzej Duda odwiedził dziś (25 czerwca) żołnierzy z 21. Brygady Strzelców Podhalańskich, którzy szkolili się w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Orzysz w Bemowie Piskim.

Podczas wizyty zwierzchnik sił zbrojnych wręczył nominacje generalskie oficerom Wojska Polskiego. Na stopień generała dywizji mianowany został generał brygady Piotr Błazeusz – szef Sztabu Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, natomiast pułkownik Dariusz Lewandowski – dowódca 21. Brygady Strzelców Podhalańskich odebrał nominację na stopień generała brygady.

— Chciałabym, żeby ta nominacja, w tym miejscu, miała wymiar symboliczny — podkreślał prezydent. — Bo i ta okoliczność dzisiaj tu, na poligonie w Orzyszu, w związku z ćwiczeniami Dragon-19, gdzie następuje certyfikacja naszej armii do dowodzenia szpicą NATO, gdzie następuje certyfikacja 21 Brygady Strzelców Podhalańskich do tego, by objąć rolę VJTF 2020 – to faktycznie wydarzenie wyjątkowe. Ale właśnie o charakterze polowym – o charakterze tej najbardziej czynnej służby, czyli faktycznie tam, gdzie się ją realizuje. Nie tej koszarowej, sztabowej, warszawskiej, w Sztabie Generalnym czy w Ministerstwie Obrony Narodowej. Tutaj – w polu, gdzie te zadania mają być wykonywane.

Generał bryg. Dariusz Lewandowski będzie dowodził Brygadą Strzelców Podhalańskich, która stanie na czele sojuszniczych sił natychmiastowego reagowania (VJTF) w 2020 roku. Gen. Piotr Błazeusz obejmie nową funkcję zastępcy Sztabu ds. Planowania Strategicznego w kwaterze głównej NATO w Brukseli.

— Obie funkcje są niezwykle odpowiedzialne, obie bezpośrednio związane z bezpieczeństwem Sojuszu Północnoatlantyckiego, jego wschodniej flanki dzisiaj – bo tak przecież też na to patrzymy – ale w związku z tym także bezpieczeństwem Rzeczypospolitej — powiedział Andrzej Duda.

— Ale jak każda nominacja generalska, tak i te są również nie tylko osobistym świętem Panów Generałów i ich najbliższych – współpracowników, żołnierzy, podwładnych – lecz jest to święto całego polskiego wojska, całej polskiej armii (...). Wiele zadań przed nami, od tych polowych poprzez te planistyczne, które trzeba realizować. Ale także i te modernizacyjne. Wierzę, że wszystkie te procesy będą zrealizowane z pożytkiem dla naszego kraju (...) — dodał prezydent.

Towarzyszący prezydentowi minister obrony narodowej mówił, że objęcie przez polskiego generała tak ważnego stanowiska i wzięcie odpowiedzialności za tzw. szpicę NATO świadczy o rosnącej pozycji naszego kraju w Sojuszu Północnoatlantyckim. — Polska staje się ważnym państwem na mapie światowego bezpieczeństwa — stwierdził Mariusz Błaszczak.

Wizyta prezydenta była związana z zakończeniem ćwiczenia DRAGON 19. To największe manewry organizowane przez Polskę w 2019 roku i jedno z kluczowych wydarzeń szkoleniowych tego roku na wschodniej flance NATO. Wzięło w nich udział 18 tys. żołnierzy z 12 państw i ponad 2,5 tysiąca jednostek sprzętu wojskowego. Główne działania prowadzone były na poligonach w okolicach Drawska Pomorskiego, Żagania i Orzysza.

We wtorek na orzyskim poligonie nie zabrakło dynamicznego i statycznego pokazu sprzętu wojskowego. Zaproszeni goście mogli obejrzeć w akcji m.in. śmigłowce Mi-24 oraz samoloty wielozadaniowe F16.

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele piskich władz samorządowych oraz służb mundurowych.


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages