środa, 11 grudnia 2019. Imieniny Biny, Damazego, Waldemara

Tworzymy strażacką rodzinę

2019-03-15 09:02:00 (ost. akt: 2019-03-15 09:29:13)

Autor zdjęcia: OSP Orzysz

Rozpoczęliśmy plebiscyt na Najpopularniejszą OSP na Warmii i Mazurach. Nasza akcja cieszy się dużą popularnością. Na pierwsze głosy długo nie trzeba było czekać. Powędrowały one do ochotników z Orzysza.

I to właśnie OSP Orzysz przedstawiamy Państwu w tym tygodniu. 65 członków, 117 wyjazdów, 11 kobiet, 29 morsów, 30 członków Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej, 711 godzin poświęconych na bezpośredni udział w akacjach ratowniczych - to tylko niektóre liczby obrazujące działalność jednostki w ubiegłym roku. Orzyscy strażacy ochotnicy są bardzo aktywni.

— Nie są to ludzie figurujący wyłącznie na liście. Oni faktycznie działają na wielu polach. Nie tylko wyjeżdżając do pożarów czy wypadków, ale udzielając się chociażby w naszym klubie morsa czy też przy okazji wielu lokalnych imprez — mówi Mariusz Semenowicz, prezes OSP Orzysz.

Jednostka powstała w 1947 roku dzięki zaangażowaniu kilku osób m. in. Franciszka Krupy, Hieronima Kierszkowskiego oraz Romana Kobryńskiego. To właśnie oni wyposażeni w konną sikawkę, kilka węży, hełmy i pasy zainicjowali ruch, który do dzisiaj przyciąga wielu społeczników.

Według najnowszych danych, w 2018 roku ochotnicy z Orzysza mieli na swoim koncie najwięcej wyjazdów do zdarzeń spośród wszystkich jednostek z powiatu piskiego. Jak podkreśla Mariusz Semenowicz, działalność OSP Orzysz nie ogranicza się tylko do działań ratowniczych. Jednostka w ubiegłym roku uzyskała dofinansowanie z programu „Działaj Lokalnie” i stworzyła Młodzieżową Drużynę Pożarniczą. W ramach projektu „Młodzi dla Bezpieczeństwa” mali ochotnicy m.in. zgłębiali tajniki wiedzy z zakresu pożarnictwa i uczyli się udzielenia pierwszej pomocy. Przy OSP Orzysz prężnie działa także Kobieca Drużyna Pożarnicza, a od grudnia 2018 ich „najmłodsze dziecko” - Strażacki Klub Morsów ArysMors, który zrzesza blisko 30 członków. — Śmiało można powiedzieć, że tworzymy strażacką rodzinę. To widać na każdym spotkaniu, zebraniu czy imprezie integracyjnej. Staram się też angażować rodziny naszych ochotników w życie jednostki. I właśnie dlatego przy naszej jednostce działają kobieca i młodzieżowa drużyna pożarnicza —przyznaje prezes OSP Orzysz.

	http://m.wm.pl/2019/03/orig/straz-3-536220.jpg

Zdaniem Mariusza Semenowicza, na tej ostatniej należy skupić największą uwagę: — Kiedyś będziemy musieli ustąpić i trzeba dobrze wyszkolić przyszłe pokolenie. Ochotnicze Straże Pożarne borykają się z problemami kadrowymi. Chociaż ochotnicy wykonują kawał dobrej roboty na rzecz lokalnej społeczności daje się zauważyć, że w strażackie szeregi wstępuje coraz mniej chętnych. Wynika to z coraz to wyższych wymagań stawianych strażakom - ochotnikom. Ratownik OSP musi być wyszkolony. Podstawowe i obowiązkowe szkolenie trwa aktualnie 126 godzin, czyli około 3 tygodni. I aby wziąć w nim udział, potrzebny jest urlop. Ochotnicy - szczególnie z jednostek włączonych do Krajowego Systemu Ratowniczo - Gaśniczego - nie mogą dziś odstawać od strażaków Państwowej Straży Pożarnej — dodaje.

	http://m.wm.pl/2019/03/orig/straz-2-536230.jpg

Głosowanie na najpopularniejszą Ochotniczą Straż Pożarną rozpoczęliśmy 12 marca. Głosować możecie do 22 kwietnia.

Tytuł Najpopularniejszej Ochotniczej Straży Pożarnej danego powiatu otrzyma jednostka, która uzyska największą liczbę głosów oddanych za pomocą sms-ów. Jednostka, która uzyska najwięcej głosów w całym regionie, zostanie Najpopularniejszą OSP na Warmii i Mazurach. Laureatów wybierzemy w kategoriach: Najpopularniejsza Ochotnicza Straż Pożarna, która znajduje się w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym • Najpopularniejsza Ochotnicza Straż Pożarna, która nie znajduje się w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym • Najpopularniejsza Kobieca Drużyna Pożarnicza • Najpopularniejsza Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza. W tym roku rozstrzygnięcie plebiscytu przeprowadzimy w czasie wojewódzkiego święta strażaków OSP, które odbędzie się 4 maja w Stoczku Klasztornym.

Najpopularniejsza OSP powiatu piskiego


Szczegóły i regulamin znajdziecie TUTAJ
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages