środa, 16 października 2019. Imieniny Ambrożego, Florentyny, Gawła

Jeziora Roś i Orzysz bez sieci? Spełni się sen wędkarzy?

2018-03-27 11:21:53 (ost. akt: 2018-03-27 11:27:22)

Autor zdjęcia: pixabay

Wygląda na to, że prowadzone od lat działania w sprawie zaprzestania odłowów gospodarczych na jeziorach Orzysz i Roś przynoszą w końcu zamierzony skutek. Zgodnie z decyzją Zarządu Głównego PZW oba te zbiorniki będą wolne od rybackich sieci.

Decyzja w tej sprawie podjęta została w dniu 24 marca na posiedzeniu Zarządu Głównego PZW. Poprzedziła ją jednak wieloletnia batalia lokalnych wędkarzy, przedsiębiorców i samorządowców, którzy nie mogli się pogodzić z rabunkową ich zdaniem działalnością bądź co bądź wędkarskiego związku. Liczne petycje, apele, a także i protesty na ulicach, sprawiły w końcu, że Zarząd Główny PZW wysłuchał głosu płynącego z zewnątrz. Rybakom pozostawiono jedynie możliwość limitowanych i kontrolnych odłowów niewędkarskiej sielawy oraz węgorza.

– To ogromna zasługa przede wszystkim samych wędkarzy, na czele z kołami w Orzyszu, Piszu i Białej Piskiej. – mówi burmistrz Orzysza Zbigniew Włodkowski. – Dla nas jest to wspaniała wiadomość, bo daje możliwość rozwoju turystyki na jeziorze Orzysz w oparciu o wędkarstwo.

Jedną z najaktywniejszych grup walczących o zaprzestanie odłowów sieciowych z mazurskich jezior byli wędkarze z kół powiatu piskiego w Orzyszu, Piszu i Białej Piskiej. To oni byli między innymi inicjatorami zbierania podpisów pod petycjami, spotkań z ministrami czy też bardziej ekspresyjnej formy protestów w postaci blokad dróg i pikiety przed siedzibą PZW w Warszawie.

Przedstawicieli orzyskiego koła PZW, w osobach prezesa Wiesława Niemotko i sekretarza Przemysława Szymanowskiego, nie zabrakło także 8 marca na spotkaniu konsultacyjnym w Urzędzie Miejskim w Orzyszu z nowo wybranym prezesem Zarządu Głównego – Teodorem Rudnikiem, które okazało się być kamieniem milowym z walce z sieciami na jeziorach.

Decyzja Zarządu Głównego PZW otwiera drogę do rozwoju turystyki wędkarskiej na niezwykle urokliwym wędkarsko jeziorze Orzysz. Jest to także spełnienie przedwyborczych obietnic nowego prezesa ZG PZW – Teodora Rudnika. Wiąże się jednak z pewnymi zadaniami stojącymi przed lokalnym samorządem i środowiskiem wędkarskim.

– Przed ostateczną decyzją wędkarskiej centrali odbyłem rozmowę z prezesem Teodorem Rudnikiem, który przedstawił pewien kompromis. Pozytywną dla nas decyzję uzależnił od wsparcia samorządu w akcje zarybiania jezior oraz powołania przez koła wędkarskie Społecznej Straży Rybackiej. Uważam, że oba te postulaty są możliwe do zrealizowania. – dodaje burmistrz Włodkowski.

Przypomnijmy, że od 22 do 24 czerwca w Orzyszu odbywać się będą Ogólnopolskie Zawody Spinningowe z Cyklu Grand Prix Polski, w których rywalizować będą najlepsi wędkarze w naszym kraju. Podobne zawody miały miejsce na jeziorze Orzysz także w ubiegłym roku i choć rywalizujący zawodnicy zachwalali naturalne walory jeziora, narzekali na brak czysto wędkarskich rezultatów. Zaprzestanie odłowów może wiec odwrócić ten stan rzeczy, a jezioro Orzysz w perspektywie kilku lat stać się flagowym zbiornikiem PZW do rozgrywania tego typu imprez.

źródło: orzysz.pl
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Wędkarz Giżycko #2472638 | 94.254.*.* 28 mar 2018 13:35

    Drodzy koledzy " po kiju" tylko po co nam ten związek leśnych dziadków którzy siedzą w Warszawie i nie widza własnego nosa tylko to czy na konto wpływa czy nie. Dali wam 2 jeziora z setek akwenów w Polsce. Ryby w restauracjach i tak pochodzą z akwakultury gdzie sa hodowane do tego celu czyli restauracje bary itp. Obudźmy się w końcu i pogońmy te całe PZW niech zaczną się czasy dla wędkarzy a nie siatkarzy. Powstaną gospodarstwa ale prywatne i tam będzie hodowana ryba na sprzedaż, a my może w końcu spokojnie będziemy jeździć na ryby z dziećmi a nie sami bo i tak nic nie bierze :)\ Myśliwi zadbali o to że maja zwierzynę do polowań i dbają o swoje hobby, wędkarze zostali sami z sobą bez nikogo.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages