środa, 16 października 2019. Imieniny Ambrożego, Florentyny, Gawła

Ćwiczą ramię w ramię. Zawiszacy i Batalionowa Grupa Bojowa w akcji

2018-02-01 11:52:07 (ost. akt: 2018-02-01 12:56:52)

Autor zdjęcia: Foto: st. kpr. Bartosz Grądkowski, szer. Adrian Jórski, szer. Adrian Staszewski

- Współpracujemy z Batalionową Grupą Bojową prawie rok, mamy więc duże doświadczenie, jeśli chodzi o ćwiczenia zgrywające nasze działania - mówi gen. Jarosław Gromadziński, dowódca 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej.

We wtorek (30 stycznia) odbył się pokaz wyszkolenia żołnierzy 15GBZ oraz Batalionowej Grupy Bojowej NATO.

Delegacja, w skład której wchodzą oficerowie z Chorwacji, Łotwy, Wielkiej Brytanii, Danii, Niemiec, Rumunii, USA, Litwy, Estonii, Kanady, reprezentujący Komitet Wojskowy NATO – najważniejszy organ militarny Sojuszu Północnoatlantyckiego – przybyli na poligon do Orzysza aby zapoznać się z funkcjonowaniem i współdziałaniem Wielonarodowego Batalionu z 15 Giżycką Brygadą Zmechanizowaną.

Wizyta rozpoczęła się briefingiem, podczas którego dowódca 15GBZ generał brygady Jarosław Gromadziński przedstawił gościom między innymi zadania jakie wykonuje na co dzień Brygada w ramach współpracy z Batalionową Grupą Bojową. W części głównej odbył się dynamiczny pokaz, podczas którego polscy żołnierze zaprezentowali swoje wyszkolenie w prowadzeniu działań z amunicją bojową wspólnie z żołnierzami armii brytyjskiej, amerykańskiej, chorwackiej i rumuńskiej, na co dzień stacjonującymi w Bemowie Piskim.

	http://m.wm.pl/2018/02/orig/img-2491-443964.jpg

Podczas kierowania ogniem na orzyskim poligonie współdziałało wiele jednostek sprzętowych różnych narodowości między innymi brytyjskie pojazdy rozpoznawcze Jackal, amerykańskie Strykery, rumuńskie baterie zautomatyzowanego systemu obrony przeciwlotniczej Oerlikon GDF-003, a także samobieżne wyrzutnie rakiet M92 Volcano z Chorwacji. Nie mogło oczywiście zabraknąć samobieżnych moździerzy Rak, czołgów PT-91 Twardy, bojowych wozów piechoty oraz śmigłowców Mi-24.

	http://m.wm.pl/2018/02/orig/img-9402-443968.jpg

Współpracujemy z Batalionową Grupą Bojową prawie rok, mamy więc duże doświadczenie, jeśli chodzi o ćwiczenia zgrywające nasze działania. Nieważne z jakiego kraju kto przyjeżdża, wszyscy w NATO używamy tych samych procedur, a to pokazuje siłę Sojuszu, jest dowodem, że możemy wspólnie działać i walczyć – podkreślił dowódca 15GBZ gen. bryg. Jarosław Gromadziński.Źródło:
15 Giżycka Brygada Zmechanizowana
Foto: st. kpr. Bartosz Grądkowski, szer. Adrian Jórski, szer. Adrian Staszewski
Tekst: kpt. Anna Bielak-Pestka


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: [url=http://gazetaolsztynska.pl/141978,Zostan-dziennikarzem-obywatelskim.html?preview=7d9e5c0a3fa72da1916c#axzz2OSaYmwEK

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages