Poniedziałek, 21 października 2019. Imieniny Celiny, Hilarego, Janusza

Nie segregujesz śmieci? Będziesz płacić więcej

2017-12-15 11:55:12 (ost. akt: 2017-12-15 13:25:40)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Archiwum GO

ORZYSZ/// Od 1 stycznia 2018 roku zaczną obowiązywać zmiany w zbiórce odpadów komunalnych. Osoby, które nie będą segregować śmieci zapłacą dużo drożej.

Od 1 stycznia będzie realizowany tzw. Wspólny System Segregacji Odpadów ((WSSO) – jednolite dla całego kraju zasady segregacji ustanowione przez Ministerstwo Środowiska.

Co to oznacza w praktyce?
Po pierwsze – dokładniejszą segregację. Celem WSSO jest jak najdokładniejsze oddzielenie surowców od odpadów, które nie nadają się do powtórnego przetworzenia i obowiązkowe zwiększanie poziomu recyklingu.

Jak segregować odpady?
W nowym roku obowiązywać będzie podział na 5 frakcji:
metale i tworzywa sztuczne,
papier,
szkło,
bio – odpady ulegające biodegradacji,
zmieszane – odpady niepasujące do żadnej z tych grup trafią, tak jak do tej pory, do pojemnika na odpady zmieszane.

Pojemniki czy worki?
Przed budynkami wspólnot mieszkaniowych oraz siedzibami firm pojawi się 5 różnych, specjalnie oznaczonych pojemników.
Właściciele domów jednorodzinnych oraz nieruchomości letniskowych otrzymają kolorowe i odpowiednio opisane worki do gromadzenia pierwszych trzech grup surowców (metale i tworzywa sztuczne, papier, szkło) oraz pojemniki na dwie pozostałe grupy (bio i zmieszane).

Nowy system wprowadza mocno różniące się stawki za odpady segregowane i zmieszane. Mazurski Związek Międzygminny Gospodarka Odpadami, do którego należy gmina Orzysz zdecydował, że ten pierwszy wariant będzie kosztować 10 zł od osoby miesięcznie (tak jak do tej pory), drugi zaś 17 złotych (poprzednia stawka to 13 zł).

Właściciele nieruchomości niezamieszkałych, przedsiębiorcy, instytucje w przypadku zbiórki selektywnej zapłacą 13 zł/ 5 pojemników o poj. 120 l.
Zbiórka nieselektywna – 24 zł/ za pojemnik o poj. 120 l.

Wprowadzenie dodatkowych pojemników, pozwoli na przekazywanie większej ilości odpadów za cenę jednostkowo niższą niż dotychczas. W przypadku selektywnej zbiórki przedsiębiorca płacił 10 zł miesięcznie za komplet 3 pojemników 120 litrowych (3 zł 33 gr za pojemnik 120 l). Od nowego roku zapłaci 13 zł za komplet 5 pojemników 120 litrowych, w związku z czym realna cena za pojemnik spadnie do 2 zł 60 gr.

Nadwyżki odpadów do PSZOK-u!
W związku z tym, że w zależności od pory roku i wielu innych czynników w domach, firmach i instytucjach powstają różne ilości odpadów, wprowadzono udogodnienia na czas „śmieciowych nadwyżek”. W okresach nadprodukcji śmieci, wyodrębnione surowce takie jak metale i tworzywa sztuczne, papier i szkło będzie można przekazać nieodpłatnie do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów (PSZOK), działającego w Orzyszu przy ul. Wierzbińskiej.

Zmiana deklaracji
MZM-GO poinformuje wszystkich pisemnie o zmianie stawki oraz nowych zasadach selektywnej zbiórki. Wszyscy, którzy zdecydują się na zmianę sposobu zbiórki odpadów, są zobowiązani do korekty deklaracji śmieciowej. Można to zrobić osobiście w Punkcie Obsługi Klienta MZM-GO, działającym w Giżycku przy ulicy Pocztowej 2 (budynek poczty). Odbiorem i transportem odpadów nadal będzie się zajmowała spółka KOMA Giżycko.

Co u pozostałych gmin?
W Rucianem-Nidzie decyzja dotycząca stawek za wywóz śmieci zapadnie 21 grudnia na sesji Rady Miejskiej. W Piszu i Białej Piskiej bez zmian.

Źródło: www.orzysz.pl, Gazeta Piska

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: [url=http://gazetaolsztynska.pl/141978,Zostan-dziennikarzem-obywatelskim.html?preview=7d9e5c0a3fa72da1916c#axzz2OSaYmwEK
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Iwo #2399331 | 217.99.*.* 16 gru 2017 21:16

  A pod domkami dwu/trzy-rodzinnymi będzie teraz stać 6 kubłów i 9 worków. Zwierzaczki bądź bezdomni poprzewracają, podrą i zapewne mieszkańcy poniosą karę, jeśli nie wyrobią się ze sprzątnięciem tego burdelu. Wielu jest debili w naszym państwie, dla utrudnienia życia każdy może teraz wszystko wszędzie wrzucać, w końcu idąc przez miasto niejeden podrzuca swoje śmieci do czyichś śmietników. Bardzo przemyślane. Sądzę, że rzeki i ulice będą bardziej zasyfione niż dotychczas. I chyba wróci dla niektórych zakopywanie śmieci lub wywózka do lasu. Szkoda, że ludzie którzy to ustalają nie pomyślą o tych oszołomach, co wszystkim na przekór robią.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. ada #2398690 | 37.47.*.* 15 gru 2017 17:11

  A na zachodzie za butelki plastikowe płacą a u nas nie- czemu ?

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages