środa, 12 grudnia 2018. Imieniny Ady, Aleksandra, Dagmary

Puma na poligonie. Dzień Dostojnych Gości

2017-05-26 15:44:20 (ost. akt: 2017-05-26 15:58:37)

Dziś (26 maja) kończy się pierwsze wspólne ćwiczenie Batalionowej Grupy Bojowej NATO oraz 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej. W ćwiczeniu pk. Puma-17 bierze udział 2500 żołnierzy.

Wojskowi szkolą się na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Orzysz w Bemowie Piskim od poniedziałku (22 maja). Dziś (26 maja) na Pasie Ćwiczeń Taktycznych Wierzbiny w Orzyszu odbył się Dzień Dostojnych Gości. W spotkaniu wzięli udział miedzy innymi Bartłomiej Grabski oraz Tomasz Szatkowski, podsekretarze stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej, a także nasi samorządowcy - burmistrz Orzysza Zbigniew Włodkowski, burmistrz Białej Piskiej Wojciech Stępniak, wicestarosta piski Marek Wysocki oraz radny Rady Miejskiej w Piszu Sebastian Zuzga.

Goście mogli obejrzeć widowiskową defensywę 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej, którą wspierała wielonarodowa Batalionowa Grupa Bojowa NATO.

Jak mówią wojskowi, była to próba generalna przed jeszcze większym ćwiczeniem - Saber Strike, które rozpocznie się już na początku czerwca.

Kierownikiem ćwiczenia PUMA-17 jest gen. bryg. Jarosław Gromadziński, dowódca 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej. - Przeprowadziliśmy te ćwiczenie, aby zobaczyć jak współdziała batalion NATO-wski, który sformułowany jest z wojsk amerykańskich, brytyjskich i rumuńskich, a który został włączony w skład 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej - mówi gen. bryg. Jarosław Gromadziński. - Musieliśmy zatem sprawdzić czy wszystkie systemy działają, czy koordynacja działań następuje właściwie (...). Mogę powiedzieć, że osiągnąłem cel tego ćwiczenia. Wiem jakie są mankamenty pomiędzy naszymi systemami łączności, przekazywaniem danych, gdzie należy zwrócić uwagę na lepszą synchronizację. Musieliśmy przejść na język angielski, a to też wymaga zdobycia pewnego doświadczenia. Tym bardziej, że żołnierze amerykańscy używają wiele skrótów i sloganów. Mamy dwa tygodnie na poprawę dokumentacji, szkolenie i przystępujemy do kolejnego ćwiczenia Saber Strike, które również odbędzie się na terenie OSPWL Orzysz. Wierzę w to, że będziemy już lepiej przygotowani do współdziałania.Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages