środa, 12 grudnia 2018. Imieniny Ady, Aleksandra, Dagmary

Puma na poligonie. Żołnierze NATO oraz 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej na wspólnych ćwiczeniach

2017-05-22 12:22:41 (ost. akt: 2017-05-22 12:36:36)

Autor zdjęcia: ppor. Maciej Wrotniak, mł. chor. Piotr Kamiński

Prawie 2500 żołnierzy bierze udział w ćwiczeniu taktycznym pk. Puma-17. To pierwszy wspólny trening żołnierzy Batalionowej Grupy Bojowej NATO oraz 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej. Kierownikiem ćwiczenia jest dowódca Zawiszaków gen. bryg. Jarosław Gromadziński.

Dziś (22 maja) na Strzelnicy Czołgowej i Wozów Bojowych Wierzbiny na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Orzysz odbyło się uroczyste rozpoczęcie ćwiczenia.

	http://m.wm.pl/2017/05/orig/img-0455-388357.jpg

Pierwszoplanowym ćwiczącym jest batalionowe Zgrupowanie Taktyczne pod dowództwem ppłk Leszka Flisa na bazie 1 batalionu zmechanizowanego Szwoleżerów Mazowieckich oraz elementy przydzielone m.in. kompania czołgów, czy bateria przeciwlotnicza z 15GBZ oraz pluton saperów z 15 Mazurskiego Batalionu Saperów. W ćwiczeniu udział bierze również Batalionowa Grupa Bojowa NATO pod dowództwem ppłk Stevena Gventera, w skład której wchodzą pododdziały: 2nd Cougar Squadron z 2 Pułku Kawalerii amii Stanów Zjednoczonych, kompania rozpoznawcza "Mustang" z Pułku Lekkiej Piechoty "The Light Dragoons" z Wielkiej Brytanii oraz bateria obrony przeciwlotniczej wydzielona z 205 Batalionu Artylerii Przeciwlotniczej „Blue Scorpions” z Rumunii.

Głównym celem ćwiczenia Puma-17 jest sprawdzenie przygotowania pododdziałów do realizacji zadań bojowych zgodnie z przeznaczeniem oraz zgranie elementów systemów walki brygady i pododdziałów podczas prowadzenia różnych rodzajów działań w dzień i w nocy. W czasie ćwiczenia Puma-17 batalionowe Zgrupowanie Taktyczne działać będzie w pierwszym rzucie brygady na głównym kierunku obrony, wspierane przez pododdziały artylerii samobieżnej i lotnictwa. W warunkach wojny hybrydowej walczący pododdział prowadzić będzie zarówno obronę jak i natarcie zwalczając przeciwnika posiadanymi i wspierającymi środkami ogniowymi.

Kpt. Martyna Kupis, rzecznik prasowy 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Bolo #2250280 | 69.115.*.* 22 maj 2017 16:40

    Rowniez lubie paintball.

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages