Niedziela, 19 sierpnia 2018. Imieniny Emilii, Julinana, Konstancji

Szachowa wojna w rodzinnej atmosferze. Zobacz zdjęcia i film!

2017-03-27 10:06:21 (ost. akt: 2017-03-27 13:58:53)
W VII edycji padł kolejny rekord liczby uczestników

W VII edycji padł kolejny rekord liczby uczestników

Autor zdjęcia: Kamil Kierzkowski

Rekordowa liczba 71 zawodników zmierzyła się 26 marca w ramach VII edycji turnieju szachowego poświęconego pamięci Krzysztofa Kierzkowskiego. Złoto imprezy oraz puchar burmistrza Orzysza zdobył zeszłoroczny czempion, Krzysztof Budrewicz z Kętrzyna.

Olsztyn, Olecko, Giżycko, Kętrzyn, Białystok, Mrągowo, Korsze, Biskupiec, Łomża, Czarna Białostocka, Pisz, Ostróda, Ełk, litewskie Wilno... - to ledwie fragment długiej listy miast, których reprezentanci stawili się w minioną niedzielę przy szachownicach w sali sportowo-widowiskowej w Orzyszu.

Poza nagrodami finansowymi (których wartość przekroczyła 1400 zł) i pucharami, szachiści walczyli tego dnia również o niezwykle cenne punkty do ogólnej klasyfikacji cyklu Grand Prix województwa warmińsko-mazurskiego. Tym, co przyciąga co roku do niewielkiego Orzysza coraz pokaźniejszą liczbę zawodników, jest jednak... atmosfera.

- Brałem udział w niemal wszystkich edycjach, po raz pierwszy startując jeszcze jako dziecko. Zawsze z przyjemnością wybieramy się do Orzysza, bo jest to turniej, podczas którego panuje typowo rodzinna atmosfera, każdy może się poczuć jak u siebie. Dużym plusem jest również solidny catering, dzięki któremu nikt nie musi martwić się o prowiant i można w pełni skupić się na grze - mówi 17-letni Michał Trendowski z klubu Dziesiątka Olsztyn, jeden z najlepszych szachistów młodego pokolenia w naszym regionie. Wielokrotny młodzieżowy mistrz województwa zajął wysoką, 6. lokatę.

Pierwsze miejsce na podium, podobnie jak w zeszłorocznej edycji, należało jednak do Krzysztofa Budrewicza z MKSz Hetman-Pionier Kętrzyn. Utytułowany zawodnik nie przegrał ani jednej partii, ledwie raz kończąc pojedynek remisem (sztuki tej dokonał Tomasz Rak z SKS Smol-Bud Giżycko).

- Gratuluję organizatorom, bo wykonują świetną pracę, a impreza rozwija się z każdą edycją. Choć w przyszłym roku będziemy brali jako klub udział w wielu różnych turniejach w całej Polsce, to z pewnością nie zapomnimy również i o Orzyszu - mówi zwycięzca zawodów.

Pozostałe lokaty na "pudle" zgarnęli odpowiednio Piotr Renkowski (Olsztyn) oraz Przemysław Filewicz (Białystok). Najwyżej sklasyfikowanym zawodnikiem powiatu piskiego (4. miejsce) okazał się Krzysztof Tertel. Z orzyskich szachistów najlepiej zaprezentował się natomiast Romuald Januszko, który uzyskał 26 marca solidny wynik 4 punktów.

I choć w 2017 roku, ze względów prywatnych (ale i politycznych - związanych z "odgórnymi" ograniczeniami w tzw. "ruchu przygranicznym") nie mogły stawić się silne reprezentacje z Rosji i Białorusi, to o międzynarodowy charakter imprezy zadbali sąsiedzi z Litwy.

- Jestem tu po raz pierwszy, lecz już teraz mogę powiedzieć, że na pewno nie po raz ostatni. Niewielu turniejom w tej części Europy udaje się tak dobrze połączyć wysoki poziom rozgrywek z miłą, przyjemną atmosferą. W tym roku niestety nie udało się stanąć na podium, ale postaramy się zmienić to przy następnej edycji - powiedział Jevgenijus Usakovas z Wilna.

Organizacji turnieju, wespół z rodziną Krzysztofa Kierzkowskiego, podjął się Dom Kultury w Orzyszu przy współpracy z wiceprezesem Polskiego Związku Szachowego (Pawłem Orłowskim), orzyskim gimnazjum im. Adama Mickiewicza oraz Miejskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji. Nad całością czuwał również burmistrz Zbigniew Włodkowski - zapowiadając jednocześnie, że dołoży starań, by impreza w przyszłości nabrała jeszcze wyższej rangi niż obecnie.

Najlepsi przy orzyskich szachownicach:

1. Krzysztof Budrewicz,
2. Piotr Renkowski
3. Przemysław Filewicz,
4. Krzysztof Tertel,
5. Arkadiusz Kaczmarek,
6. Michał Trendowski,
7. Andrzej Plesiuk,
8. Radosław Malczyk.

Najlepszy zawodnik o rankingu PZ SZACH do 1800p. - Bartosz Trzeciak.
Najlepszy nestor od 60 l. - Zbigniew Szymczyk.
Najlepszy zawodnik do 18 l. - Bartosz Kotarski.
Najlepszy zawodnik do 14 l. - Michał Kozłowski,
Najlepsza zawodniczka - Natalia Daliga.
Nagroda losowa - Józef Barnaś.

Zapraszamy do naszej wideorelacji i galerii zdjęć z wydarzenia. Więcej informacji w najbliższym, piątkowym wydaniu Gazety Piskiej.Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages