Czwartek, 13 grudnia 2018. Imieniny Dalidy, Juliusza, Łucji

Kolejny pożar sadzy w kominie

2017-01-30 09:07:42 (ost. akt: 2017-01-30 09:38:44)
Do sobotniego zdarzenia zadysponowano dwa zastępy straży pożarnej z OSP KSRG Orzysz oraz WSP KSRG Orzysz.

Do sobotniego zdarzenia zadysponowano dwa zastępy straży pożarnej z OSP KSRG Orzysz oraz WSP KSRG Orzysz.

Autor zdjęcia: OSP Orzysz

W ubiegłą sobotę (28 stycznia) doszło do kolejnego pożaru sadzy w kominie. Tym razem strażacy interweniowali przy ul. Ełckiej. Przypomnijmy, ponad tydzień temu w Wierzbinach również zapaliła się sadza w kominie. Na skutek zdarzenia ucierpiała starsza kobieta.

Statystyki pokazują, że każdego roku począwszy od października, strażacy notują wiele pożarów spowodowanych osadzaniem się sadzy w kominie oraz złym stanem technicznym przewodów kominowych.

Skutki takich pożarów bywają niestety bardzo często tragiczne. Niejednokrotnie bywało, że mieszkańcy tracili w wyniku takiego pożaru nie tylko dach nad głową, ale i cały dobytek, a nawet ponosili śmierć. Nie dopuśćmy zatem do stworzenia podczas tego sezonu grzewczego zagrożenia dla naszego życia i mienia.
Zapalenie się sadzy w kominie jest to zapalenie się cząstek nagromadzonych w nadmiarze wewnątrz przewodów kominowych (spalinowych), które zbierały się w czasie pracy urządzeń ogrzewczych, a nie zostały usunięte.

Sadza powstaje w wyniku niepełnego spalania stałego materiału palnego. W piecach grzewczych nie wolno spalać tzw. resztek, śmieci i odpadów komunalnych, które powinny być oddawane na wysypisko śmieci. Jako materiały chemicznie bardzo złożone, w piecu spalą się tylko częściowo i wytworzą duże ilości cząstek sadzy, która odłoży się w przewodach kominowych, a spalając się powoduje zanieczyszczenie powietrza lotnymi związkami chemicznymi.

Zapaleniu się sadzy w kominie towarzyszy bardzo głośny szum spowodowany trwającą gwałtowną reakcją spalania w przewodzie. Paląca się w wysokich temperaturach sadza może spowodować nieszczelności w przewodzie kominowym, którymi ogień lub wysoka temperatura wyjdzie na zewnątrz, dokonując zapalenia materiałów na poddaszu, czy w pomieszczeniach na niższych kondygnacjach, przylegających bezpośrednio lub pośrednio do komina.

W przypadku zaistnienia pożaru w kominie należy: 

- wykonać połączenie na numer alarmowy 998 lub 112, wezwać Państwową Straż Pożarną, podając szczegółowo co się dzieje i jak dojechać do danego budynku, 
- wygasić ogień w piecu, kominku, 
- zamknąć dopływ powietrza do pieca od dołu i od góry (z braku powietrza ogień z czasem wygaśnie), 
- przez cały czas dozorować całą długość przewodu kominowego od strony pomieszczeń, 
- zabezpieczyć do ewentualnego użycia środki gaśnicze, np. gaśnice, koc gaśniczy, podpięty wąż do instalacji wodnej, wodę w pojemniku, 
- udostępnić pomieszczenia i udzielić niezbędnych informacji przybyłym strażakom.

WAŻNE! 

- NIE WOLNO wlewać wody do palącego się komina, gdyż grozi to jego rozerwaniem. 
- Po pożarze sadzy w kominie należy wezwać kominiarza aby dokonał wyczyszczenia przewodów i zwrócił uwagę na ich stan techniczny. Należy pamiętać iż przez nieszczelne przewody wędrują palące się cząstki materiału palnego lub bardzo gorące gazy spalinowe, w tym groźny, niewyczuwalny tlenek węgla (czad).


PRZYPOMINAMY !!!

Przepisy zobowiązują do czyszczenia kominów! Zgodnie z § 34 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 07 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. Nr 109 poz. 719), w obiektach w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, usuwa się zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych: 
- co najmniej raz na trzy miesiące w domach opalanych paliwem stałym (np. węglem, drewnem), 
- co najmniej raz na sześć miesięcy w domach opalanych paliwem płynnym i gazowym, 
- co najmniej raz w miesiącu, jeżeli przepisy miejscowe nie stanowią inaczej od palenisk zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych
- co najmniej raz w roku usuwamy zanieczyszczenia z przewodów wentylacyjnych 

Z kolei art. 62 ust. 1 pkt 1 c ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2016 r., poz. 290 z późn. zm.) zobowiązuje właścicieli i zarządców bloków mieszkalnych i domów jednorodzinnych do okresowej kontroli, co najmniej raz w roku stanu technicznego instalacji gazowych oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych). Brak takich badań może spowodować, że firmy ubezpieczeniowe, w których ubezpieczamy swoje budynki mogą odmówić wypłaty odszkodowania za powstałą szkodę pożarową.

W trosce o własne bezpieczeństwo, warto rozważyć zamontowanie w domu czujek dymu i tlenku węgla. Koszt zamontowania takich czujek jest niewspółmiernie niski 
do korzyści, jakie daje zastosowanie tego typu urządzeń łącznie z uratowaniem najwyższej wartości, jaką jest nasze życie.

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages