Czwartek, 13 grudnia 2018. Imieniny Dalidy, Juliusza, Łucji

Zimowe manewry na poligonie i przygotowania do wielkiej walki czołgów

2017-01-14 15:47:14 (ost. akt: 2017-01-14 17:27:22)
W pierwszych zimowych manewrach proobronnych Combat Alert bierze udział ponad 200 osób

W pierwszych zimowych manewrach proobronnych Combat Alert bierze udział ponad 200 osób

Autor zdjęcia: Beata Smaka

Orzysz - Wojskowa Stolica Polski przygotowuje się do kolejnej imprezy, która ma przyciągnąć miłośników militariów. Będzie to Walka Czołgów – Zawsze Gotowi. Dziś (14 stycznia) w Sali Tradycji Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Orzysz w Bemowie Piskim odbyło się podpisanie listu intencyjnego w tej sprawie.

Dokument podpisali burmistrz Orzysza Zbigniew Włodkowski oraz prezes Fundacji na rzecz obronności i bezpieczeństwa kraju Combat Alert Marcin Korowaj. Jak zapowiadają organizatorzy, wielka walka czołgów ma być wyjątkowym wydarzeniem. — Będzie to pierwsza tego typu inscenizacja współczesnego pola walki, zorganizowana z tak dużym rozmachem — mówi Marcin Korowaj z Fundacji Combat Alert. — Z reguły cywile nie mają wstępu na poligon. A dzięki tej imprezie, pasjonaci militariów będą mogli zobaczyć jak wyglądają realne działania wojskowe z użyciem ciężkiego sprzętu, z udziałem członków organizacji proobronnych oraz zawodowych żołnierzy. Nie byłoby to możliwe gdyby nie współpraca z 15. Giżycką Brygadą Zmechanizowaną i gen. bryg. dr Jarosławem Gromadzińskim oraz OSPWL Orzysz i ppłk dypl. Jarosławem Wyszeckim.

Burmistrz Orzysza Zbigniew Włodkowski podkreśla, że imprezie będą towarzyszyły dodatkowe atrakcje. — Walka Czołgów będzie wydarzeniem cyklicznym, organizowanym zawsze 15 lipca na poligonie w pobliżu wsi Wierzbiny, zarządzanym przez OSPWL Orzysz z siedzibą w Bemowie Piskim. To nie jest data przypadkowa, ponieważ tego dnia swoje święto obchodzi 15. Giżycka Brygada Zmechanizowana. Inscenizacja będzie elementem obchodów tego święta. Do projektu przyłączą się również Amerykanie, którzy od kwietnia będą stacjonować w Orzyszu oraz Bemowie Piskim. Będzie można zobaczyć ich sprzęt, który należy do najnowocześniejszych na świecie. Będzie też okazja do porozmawiania z amerykańskimi żołnierzami czy też zrobienia pamiątkowego zdjęcia — zapowiada burmistrz Orzysza.

Dziś na poligonie w Bemowie Piskim trwają również pierwsze zimowe manewry proobronne Combat Alert 2017. W szkoleniu bierze udział ponad 200 osób. Członkowie organizacji proobronnych, miłośnicy wojska zgłębiają wiedzę praktyczną i teoretyczną pod okiem zawodowych żołnierzy z 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej. Finałem szkolenia mają być lipcowe manewry, w których weźmie udział ponad 1000 osób z całej Polski.

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages