Poniedziałek, 16 lipca 2018. Imieniny Eustachego, Mariki, Mirelli

Dni Powstania – Warszawa 1944

2016-07-25 09:10:00 (ost. akt: 2016-07-25 09:17:22)

Autor zdjęcia: Źródło: UM w Orzyszu

Od 1 do 31 sierpnia w Muzeum Wojska, Wojskowości i Ziemi Orzyskiej w Orzyszu będzie można oglądać wystawę "Dni Powstania – Warszawa 1944” przygotowaną przez Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie we współpracy z OBEP IPN w Gdańsku oraz Muzeum Powstania Warszawskiego.

Wystawa prezentuje kolejne dni zmagań – walkę przeszło 50 tys. ochotników-powstańców, znaczących swój szlak bojowy odwagą i poświęceniem.

Odsiecz oddziałów Armii Krajowej płynącą z różnych stron, nawet z dalekiej Nowogródczyzny.Daremne wysiłki żołnierzy armii Berlinga poległych na Czerniakowie, zdradę „sojusznika naszych sojuszników" – czekającego na agonię miasta i jego obrońców na prawym brzegu Wisły. I wreszcie poświęcenie mieszkańców stolicy nadające głęboki sens pojęciom takim jak „solidarność", „bohaterstwo" czy „ofiarność". Im to właśnie, blisko 180 tys. poległym i zamordowanym warszawiakom oraz 18 tys. poległym powstańcom, wystawa oddaje hołd.

Autorzy wystawy: dr Tomasz Łabuszewski, dr Kazimierz Krajewski, dr Paweł Sasanka, Sławomir Stępień


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (12) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. !!!!!!! #2059568 | 91.210.*.* 5 wrz 2016 23:19

  Kto przez 15 lat patrzał na niszczenie budynku po hotelu? Kto powywoził meble? Kto spowodował, ze dziśstoją obok siebie stoją dwie ruiny na pośmiewisko turystów. Mam nadzieję że gmina jako właściciel znajdzie sposób na hotel i na ruinę Okuniewskiego.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. ???? #2035210 | 188.146.*.* 28 lip 2016 12:47

  Wygląda na to, że Gmina Orzysz to bogata Gmina. Na kredyt kupić Hotel, który niszczał 14 lat.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. ??? #2035171 | 188.146.*.* 28 lip 2016 12:13

  No właśnie co się dzieje z hotelem Mazury? ile inwestycja w hotel przyniosła zysku? no bo nie po to hotel został przez gminę kupiony, żeby do niego dokładać przynajmniej taką mam nadzieje...

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. przepłacony hotel #2034765 | 94.42.*.* 27 lip 2016 19:54

  Co tam w Orzyszu się dzieje z kupionym przez Gminę hotelem? Czy już znalazł się kupiec, który odkupi hotel od Gminy? Czy Gmina już utopiła pieniądze na zawsze?

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. Guliwer #2034164 | 188.146.*.* 26 lip 2016 20:19

  @czesław bagiński Napisał Pan także: "Ale moim skromnym zdaniem nie wolno nam patrzeć na Powstanie Warszawskie w oderwaniu od całości akcji „Burza” i kontekstu kulturowo-historycznego tamtych czasów. Współcześnie jesteśmy obciążeni politycznymi stereotypami różnych opcji oraz obecną wiedzą historyczną, której nie posiadały ówczesne władze Polskiego Państwa Podziemnego. Bo czy ktoś wtedy znał postanowienia traktatu teherańskiego? Ale władze dokładnie znały postepowanie armii sowieckiej po przekroczeniu polskich granic". Ano właśnie...zachowanie Sowietów po wkroczeniu do Polski... W 1944 r. wcielono w życie plan Akcji „Burza”. Zakładał on atak, w całym kraju, na oddziały niemieckie wycofujące się przed Rosjanami oraz występowanie wobec tych ostatnich w roli gospodarza. Plan mocno ryzykowny, prowadził bowiem do ujawnienia struktur konspiracyjnych wobec nadciągających Sowietów. Wypadki na Kresach Wschodnich, między marcem a lipcem 1944 r., pokazały to z całą ostrością. Na Wołyniu, w Wilnie, we Lwowie i w innych miejscach żołnierze AK, ramię w ramię z czerwonoarmistami, przelewali krew w bojach z Niemcami. Lokalni dowódcy Armii Czerwonej dziękowali bohaterom z AK za wspólny wysiłek zbrojny. Potem nadciągały NKWD i Smiersz, rozbrajały polskie oddziały, zaczynały się masowe aresztowania, deportacje i egzekucje. Komenda Główna AK powinna była potraktować wydarzenia na Kresach jako swoisty test na intencje Sowietów. Teraz nikt nie mógł mieć wątpliwości – jeśliby nawet Armia Krajowa poradziła sobie w Warszawie z Niemcami, jej ujawnione struktury stanowiłyby wyborny cel dla NKWD. Należało więc trwać w konspiracji (co postulowały m.in. Narodowe Siły Zbrojne). Niestety, dowództwo AK, mając pełną świadomość z jednej strony ogromnej przewagi Niemców w Warszawie, z drugiej zaś jednoznacznych zamiarów Sowietów, podjęło decyzję o rozpoczęciu Powstania. Dlatego nie ma Pan racji w swojej argumentacji, bo właśnie przy takim a nie innym zachowaniu Sowietów należało ludzi trzymać w konspiracji, nie ujawniać i dbać, aby chronić substancję narodową.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (12)

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages