Poniedziałek, 16 lipca 2018. Imieniny Eustachego, Mariki, Mirelli

Pobiegną, by uczcić pamięć o Żołnierzach Wyklętych

2016-02-04 12:25:38 (ost. akt: 2016-02-19 19:51:22)

Na przełomie lutego i marca na terenie całego kraju odbywać się będą Biegi Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W organizowaną od kilku lat akcję przywracającą pamięć o żołnierzach walczących z sowietyzacją powojennej Polski, w tym roku przyłączą się także orzyszanie.

Orzyski bieg będzie inny od tych organizowanych w okolicy. Odbędzie się bowiem nocą – 1 marca. Start zaplanowano o godz. 19:44, co ma symbolizować datę rozpoczęcia prześladowań żołnierzy polskiego podziemia. Uczestnicy, z pochodniami w ręku, po leśnych ścieżkach nad jeziorem Orzysz, przemierzą dystans 1963 metrów. Jest to kolejna symbolika nawiązująca do Żołnierzy Wyklętych. W roku 1963 zginął bowiem ostatni żołnierz polskiego podziemia niepodległościowego – Józef Franczak ps. Lalek. Orzyski bieg będzie miał wymiar patriotyczny, nie będzie pomiaru czasu i dekoracji najlepszych. Nie będzie też opłaty wpisowej. Każdy startujący na pamiątkę otrzyma medal, stanie przed szansą wylosowania pamiątkowych upominków, a całość zwieńczy wspólne ognisko, przy którym uczestnicy będą mogli wysłuchać wykładu na temat Żołnierzy Wyklętych.

Organizatorzy z myślą o osobach, które będą chciały przebiec dłuższy dystans niż 1963 metry, przygotowali także dodatkową trasę wydłużoną o 3 kilometry.

Aby wziąć udział w biegu należy się jednak śpieszyć. Limit zgłoszeń wynosi 50 osób. Zapisy prowadzone są za pośrednictwem strony https://elektronicznezapisy.pl/event/293/clients.html.

Więcej informacji o biegu udzielają: Mariusz Charubin, tel. 530 33 52 52 z Klubu Wszelakiej Aktywności Ruchowej piszruchem oraz Łukasz Nikołajuk, tel. 605 115 089 z Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Orzyszu.

Harmonogram I Nocnego Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych

19:00 – zbiórka zawodników na Plaży Miejskiej w Orzyszu
19:15 – oficjalne otwarcie biegu
19:30 – wspólna rozgrzewka
19:44 – start biegu
20:15 – spotkanie przy ognisku, wykład o Żołnierzach Wyklętych
21:00 – zakończenie imprezy

źródło: www.orzysz.pl

Czytaj e-wydanie Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

 Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages