Wtorek, 22 maja 2018. Imieniny Emila, Neleny, Romy

Już można zwiedzać muzeum

2015-11-12 11:30:12 (ost. akt: 2015-11-18 10:43:12)

Autor zdjęcia: UM Orzysz

We wtorek, w przeddzień Narodowego Święta Niepodległości odbyło się uroczyste otwarcie Muzeum Wojska, Wojskowości i Ziemi Orzyskiej w Orzyszu.

17 czerwca 2015 roku z inicjatywy Burmistrza Orzysza Zbigniewa Włodkowskiego , Rada Miejska w Orzyszu podjęła uchwałę o powołaniu do życia Muzeum Wojska, Wojskowości i Ziemi Orzyskiej w Orzyszu. Od września prowadzone były intensywne działania organizacyjne, w efekcie których we wtorek (10 listopada) odbyło się uroczyste otwarcie Muzeum oraz pierwszej wystawy p.n. „Z dziejów Orzysza” autorstwa dr Jerzego Marka Łapo. W wydarzeniu udział wzięli przedstawiciele władz samorządowych, wojska, policji, Delegatury IPN w Olsztynie, radni Rady Miejskiej w Orzyszu, sołtysi, dyrektorzy muzeów w Białymstoku i Węgorzewie, dyrektorzy szkół, MOPS, Domu Kultury, Społecznej Rady Muzealnej, mieszkańcy Orzysza, a wśród nich dawny mieszkaniec Arys Dietrich Peylo. Gości powitał Burmistrz Orzysza Zbigniew Włodkowski, podkreślając w swoim wystąpieniu rolę Muzeum Wojska, Wojskowości i Ziemi Orzyskiej w budowaniu wizerunku miasta jako wojskowej stolicy Polski. Symbolicznego aktu otwarcia Muzeum dokonali: płk dypl. Jan Rydz Dowódca !5.Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej, ppłk Jarosław Wyszecki Komendant Ośrodka Szkolenia Poligonowego w Bemowie Piskim, Starosta Powiatu Piskiego Andrzej Nowicki, Wicestarosta Powiatu Piskiego Marek Wysocki, Przewodniczący Rady Miejskiej w Orzyszu Adam Myka oraz Dyrektor Muzeum Beata Szymankiewicz.

Podczas spotkania dr Marek Jerzy Łapo opowiedział o wystawie, dr Tomasz Wyżlic przybliżył zebranym zagadnienie internowania żołnierzy polskich oraz bolszewickich w Orzyszu w 1920 roku. Nowo powstałe Muzeum otrzymało wsparcie finansowe od samorządu województwa, o czym poinformował Zdzisław Fadrowski – Dyrektor Departamentu Kultury i Edukacji Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie. Podczas uroczystości nie zabrakło również ciepłych słów podziękowań zarówno Burmistrza Orzysza, jak i Dyrektora Muzeum, skierowanych do Wszystkich osób zaangażowanych w tworzenie wspólnego dzieła.

źródło:
www.orzysz.pl
Czytaj e-wydanie Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

 Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij 
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. kiedy miejsca pracy? #1856316 | 94.42.*.* 12 lis 2015 15:50

  To propaganda i nic więcej. zapytajcie lepiej Burmistrza kiedy powstaną miejsca pracy ale nie te finansowane z budżetu Gminy (kierownik muzeum i inne banialuki).

  Ocena komentarza: warty uwagi (12) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Rebeka #1856236 | 62.89.*.* 12 lis 2015 14:38

  Coś się dzieje w końcu. To dobry znak!

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages