Poniedziałek, 25 czerwca 2018. Imieniny Łucji, Witolda, Wilhelma

Za nami Dni Orzysza

2015-06-22 14:04:39 (ost. akt: 2015-06-24 09:11:51)
Dni Orzysza zakończyły Spotkania Folklorstyczne

Dni Orzysza zakończyły Spotkania Folklorstyczne

Autor zdjęcia: Beata Smaka

Koncerty gwiazd, święto Rybaka, spotkania z barwnym i rozśpiewanym folklorem, pokazy rękodzieła, mnóstwo pozytywnej energii i dobrej zabawy – w miniony weekend orzyszanie oraz zaproszeni goście obchodzili święto swojego miasta.

Tegoroczne Dni Orzysza to przedsmak wakacyjnej oferty, jaką gmina przygotowała dla turystów. Trzydniowe święto miasta zapoczątkowało cykl letnich wydarzeń pod nazwą „Niesamowite wakacje”. Orzysz stawia na rozwój turystyczny i chce przyciągnąć do siebie wczasowiczów, zwłaszcza tych z Podlasia. I to z myślą o nich gmina przygotowała cztery tygodnie tematyczne, nawiązujące do mazurskich jezior, wojskowych tradycji czy orzyskiej kultury. Podczas oficjalnej inauguracji trzydniowego święta miasta, zawarto również wstępne porozumienie o współpracy promocyjnej i partnerskiej między województwami podlaskim i warmińsko-mazurskim.

— Województwo podlaskie to tak jak warmińsko–mazurskie: Polska Wschodnia, regiony o ogromnym potencjale i nastawione na rozwój — tłumaczy Wioletta Śląska-Zyśk, wicemarszałek województwa warmińsko-mazurskiego. — Łączą nas wspólne priorytety. Mieszkańcy województwa podlaskiego to również potencjalni klienci naszego Lotniska w Szymanach, które zacznie funkcjonować już w przyszłym roku. Płaszczyzn i możliwości współpracy jest wiele. Jeszcze dużo dobrego przed nami.
Jeszcze bliższą współpracę zadeklarowali burmistrzowie Orzysza oraz podlaskiej Sokółki. Gospodarze obu gmin liczą nie tylko na wymianę kulturową, ale również na wspólne starania o unijne dotacje.

— W Orzyszu od lat obserwujemy, że największą liczbę turystów stanowią osoby z Podlasia — mówi Zbigniew Włodkowski, burmistrz Orzysza. — Właśnie dlatego w sposób szczególny chcemy prowadzić promocję w tym miejscu. Myślę, że warto przybliżyć do siebie te dwa, tak bardzo różniące się regiony. Mazury to jeziora, zupełnie inna kultura, zupełnie inne krajobrazy. Sokółka jest z kolei miastem pogranicza polsko-litewsko-białorusko-rosyjskiego. Obecna jest tam również kultura tatarska i cygańska. Zresztą kiedy byłem na dniach Sokółki, spotkałem grupę turystów z Orzysza, którzy zwiedzali szlak tatarski. To świadczy, że możemy się uzupełniać i wymieniać doświadczeniami. Poza tym Sokółka, obok litewskiego miasta Alytus, będzie dla nas ważnym partnerem przy pozyskiwaniu unijnego wsparcia.

Jak Podlasie gościło na Mazurach, to oczywiście, że podczas dni Orzysza nie mogło zabraknąć gwiazd disco polo. Piątkowego wieczoru zagrali między innymi zespoły „Bayera” oraz „Masters”. W sobotę odbyło się Święto Rybaka. Impreza organizowana przez LGD Mazurskie Morze, promująca turystykę wędkarską i potrawy z ryb. Gwiazdą wieczoru był Norbi. Dni Orzysza zakończyły XI Orzyskie Spotkania Folklorystyczne, podczas których zaprezentowali się muzycy i śpiewacy ludowi z Kurpi, Suwalszczyzny i Podlasia.

bas
pisz@gazetaolsztynska.pl

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages