Poniedziałek, 16 lipca 2018. Imieniny Eustachego, Mariki, Mirelli

Międzynarodowe ćwiczenia z udziałem 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej

2015-06-09 19:00:13 (ost. akt: 2015-06-09 18:04:42)

Autor zdjęcia: Zespół Prasowy Ćwiczenia Saber Strike

8 czerwca, dokładnie o 9. 00 rozpoczęto oficjalnie sojusznicze Ćwiczenie Taktyczne z wojskami „SABER STRIKE – 15”.

Na uroczystej zbiórce stanęła Kompania Honorowa 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej z pocztem sztandarowym oraz poczty flagowe ćwiczących wojsk z Polski, Danii, Niemiec i USA. Swoje miejsca w szyku zajęły także ćwiczące sztaby i pododdziały. Meldunek o gotowości wojsk do ćwiczenia, Kierownikowi Ćwiczenia – Zastępcy Dowódcy 15 Brygady, płk. Piotrowi Bieńkowi złożył dowódca 2 batalionu zmechanizowanego, ppłk Marek Pieniak. Po przeglądzie pododdziałów i powitaniu, na maszty zostały podniesione – przy dźwiękach Hymnów Państwowych – flagi Polski, Danii, Niemiec i USA. Gości i ćwiczące wojska powitał płk Bieniek, który w swoim wystąpieniu scharakteryzował ćwiczenie, jego specyfikę oraz wspominał o współdziałaniu w trakcie szkolenia żołnierzy sojuszniczych armii. „Saber Strike” jest przykładem partnerstwa, interoperacyjności i współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa między naszymi krajami” – powiedział płk Bieniek.

Rozpoczęte 8 maja na poligonie w Drawsku Pomorskim szkolenie potrwa do 19 czerwca. Ćwiczenie prowadzone jest równocześnie na poligonach 4 państw – Polski, Estonii, Litwy i Łotwy. Na polskim poligonie, ćwiczenie realizowane będzie w dwóch częściach – szkolenie taktyczne tj. obrona, natarcie i przenikanie a następnie realizacja zadań ogniowych ostrą amunicją, zakończona kierowaniem ogniem w obronie i natarciu. Na drawskim poligonie szkolić się będą żołnierze z 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej, wchodzącej w skład 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej, artylerzyści i piechota zmechanizowana z Niemiec oraz czołgiści z Danii i USA. Ogółem w ćwiczeniu „Saber Strike” weźmie udział około 2000 żołnierzy i prawie 500 egzemplarzy zasadniczego sprzętu bojowego w tym czołgi T – 72, M1 Abrams, Leopard 2A5, bojowe wozy piechoty, samobieżne polowe wyrzutnie rakiet M270 MLRS, 155 – milimetrowe haubice PzH2000, wyrzutnie przeciwpancernych pocisków kierowanych „Spike”, śmigłowce AH – 64 „Apache”, amerykańskie F – 16 oraz bombowiec B – 52. Zaplanowano m. in. desant haubic z pokładu samolotu transportowego C – 17.

Ćwiczenie „Saber Strike – 15” jest jednym z kilku aktualnie prowadzonych, jakie odbywają się pod flagą NATO. W ćwiczenia „Noble Jump”, „Baltops” oraz „Saber Strike” zaangażowanych jest w sumie około 15 tyś. żołnierzy z 19 krajów członkowskich NATO oraz 3 państw partnerskich. Wszystkie prowadzone ćwiczenia mają wspólnych kryptonim – „Allied Shield” – „Sojusznicza Tarcza”.

Szef Zespołu Prasowego Ćwiczenia
mjr Zbigniew TuszyńskiCzytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. [url=mailto:i.hrywna@gazetaolsztynska.pl] Pomogę: Igor Hrywna/url]
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages