Wtorek, 26 maja 2020. Imieniny Eweliny, Jana, Pawła

Smyki, szybowce, paralotnie. Tak minął weekend

2015-03-16 08:00:00 (ost. akt: 2015-03-15 23:17:19)
Organizatorzy zapowiadają kolejne edycje imprezy "Smyki na Start"

Organizatorzy zapowiadają kolejne edycje imprezy "Smyki na Start"

Autor zdjęcia: Beata Smaka

– Modelarstwo idzie w parze z lotnictwem. To świetna forma promocji tego sportu i być może początek dla przyszłych paralotniarzy, szybowników, wybitnych lotników, którzy niebawem będą reprezentować nasz region – przekonuje Andrzej Walerych, pomysłodawca zawodów Winter Mazuria Paramotor Cup, które w miniony weekend odbyły się w Orzyszu. W ramach trzeciej edycji imprezy, po raz pierwszy zorganizowano Otwarte Modelarskie Zawody Szybowcowe „Smyki na Start”.

Czytaj e-wydanie Na starcie sobotnich (14 marca) zawodów w Hali widowiskowo – sportowej stanęło kilkadziesiąt orzyskich smyków. Najmłodsi uczestnicy mieli po 3 lata. W turnieju mógł wziąć udział każdy. Wystarczyła szybka rejestracja, a potem sprawne przygotowanie modelu szybowca. Trzeba zaznaczyć, że nie byle jakiego egzemplarza, bo była to replika szybowca PW-5, na którym Sebastian Kawa, najbardziej utytułowany polski pilot szybowcowy w historii, zdobył mistrzostwo świata. Kiedy wszystkie modele były gotowe, przyszedł czas na krótki trening i sportową rywalizację na najdłuższy lot. Uczestnicy imprezy komentowali zgodnie: – To fajny sposób na spędzenie wolnego czasu. – Jesteśmy pozytywnie zaskoczeni – mówi Tomasz Olesiński, organizator zawodów modelarskich. – Frekwencja w Orzyszu przeszła nasze najśmielsze oczekiwania. To cieszy, ponieważ zależy nam, by dzięki temu turniejowi dzieciaki trafiały później do profesjonalnych modelarni, później na politechniki, a stamtąd do prawdziwego latania. Być może ktoś zostanie w przyszłości konstruktorem albo inżynierem.
Sobotniej imprezie towarzyszyły dodatkowe atrakcje. Wykłady tematyczne, które poprowadził między innymi Tomasz Kudaszewicz, mistrz świata z 2009 roku, a także pokazy sprzętu motoparalotniowego.

Trzecia edycja Winter Mazuria Paramotor Cup to także rywalizacja profesjonalnych pilotów, która w tym roku odbyła się w Wierzbinach, koło Orzysza. Niestety, pogoda pokrzyżowała plany organizatorom.

– Po trzech konkurencjach zawody zostały zamknięte ze względów bezpieczeństwa – mówi Andrzej Walerych, pomysłodawca i organizator imprezy, wiceprezes Mazurskiego Stowarzyszenia Paralotniowego. – Mimo wszystko jestem bardzo zadowolony. Dzieciaki miały dużo frajdy, a dla Orzysza to doskonała okazja do promocji turystycznej i wsparcia lokalnych przedsiębiorców. Chcemy pokazać, że Orzysz jest na mapie paralotniowej, działa prężnie, że odbywają się tutaj zawody na najwyższym poziomie, w których biorą udział zawodnicy z całej Polski, a także z zagranicy. Jak zapowiada Andrzej Walerych, stowarzyszenie nie zwalnia tempa i planuje kolejne przedsięwzięcia: - W planach mamy jesienną i wakacyjną edycję turnieju „Smyki na Start” – informuje. – Poza tym chcemy zorganizować warsztaty modelarskie, skierowane do najmłodszych mieszkańców wsi w naszej gminie. Zajęcia będą organizowane w świetlicach wiejskich. Natomiast nasza najbliższa impreza odbędzie się w czerwcu. Spotykamy się na Paralotniowym Dniu Dziecka.

Tegoroczna edycja Winter Mazuria Paramotor Cup została zadedykowana tragicznie zmarłemu Grzegorzowi Krzyżanowskiemu, slalomowemu Mistrzowi Świata, zarazem zwycięzcy pierwszej edycji „Winter Mazuria Paramotor” w 2013 roku.


Wyniki I Otwartych Modelarskich Zawodów Szybowcowych „Smyki na Start” w Orzyszu
kategoria do lat 9:
Miejsce 1: Aleksander Kostka
Miejsce 2: Piotr Łubowicz
Miejsce 3: Mateusz Topka

kategoria do lat 12:
Miejsce 1:Julian Olesiński
Miejsce 2: Adam Zwierzyński
Miejsce 3: Lena Makarewicz

kategoria do lat 16:
Miejsce 1: Weronika Alicka
Miejsce 2 Kamila Kamińska
Miejsce 3: Marcin Smakosz

bas
pisz@gazetaolsztynska.pl


Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor HrywnaPolub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages