Piątek, 20 lipca 2018. Imieniny Fryderyka, Małgorzaty, Seweryny

Burmistrz: Przed nami dwa lata zaciskania pasa

2014-12-09 07:47:00 (ost. akt: 2014-12-09 10:06:02)
Zbigniew Włodkowski, nowy burmistrz Orzysza

Zbigniew Włodkowski, nowy burmistrz Orzysza

Autor zdjęcia: Beata Smaka

Wczoraj (8 grudnia) Zbigniew Włodkowski złożył ślubowanie i tym samym stał się pełnoprawnym burmistrzem Orzysza. Zaprzysiężenie odbyło się podczas drugiej sesji rady miejskiej nowej kadencji w Sali widowiskowo-sportowej. W uroczystości wzięli udział mieszkańcy oraz zaproszeni goście.

– Zakończyła się kampania wyborcza, która w tym roku nie była łatwa, ale była to kampania w której wszyscy startujący nie przekroczyli pewnych granic. Nie przekroczyliśmy granicy zdrowego rozsądku i przyzwoitości – powiedział tuż po akcie ślubowania Zbigniew Włodkowski. – Dziś radni gminy, radni powiatowi i my kandydaci na burmistrza stoimy obok siebie, nie przeciwko sobie, ale obok siebie, żeby patrzeć w przyszłość Orzysza, bo przeszłość jest już poza nami. Dziękuję wszystkim, którzy oddali na mnie swój głos, którzy zawierzyli, że to właśnie moja osoba daje gwarancję rozwoju gminy. Nie zawiodę Państwa. Wybrani radni to doświadczony zespół, z którym chcę tworzyć przyszłość Orzysza. Gratuluję Wam wyboru na włodarzy miasta, bo to Wy będziecie stanowić lokalne prawo. Dziękuję tym wszystkim mieszkańcom, którzy wzięli udział w wyborach. Dziś nie ma znaczenia, kto na kogo głosował. Dziś patrzymy do przodu i tworzymy jeden zespół, który ma na myśli rozwój naszej gminy. W sposób szczególny chciałbym podziękować moim kontrkandydatom, właśnie za to, że w tej rywalizacji zachowaliśmy pewne zasady. Dzisiaj Jan Aleszczyk i Dariusz Kizling są z nami. Dziękuję Wam.
Wielu dziennikarzy pyta mnie, jak widzę współpracę z konkurencją? Otóż pragnę poinformować, że nie ma konkurencji. Zapraszam wszystkich byłych burmistrzów i wiceburmistrzów Orzysza, a także naczelnika Zenona Świeczkę do Zespołu Doradczego Burmistrza. Chcę byśmy wspólnie konsultowali sprawy najważniejsze i kierunkowe dla rozwoju Orzysza. Chciałbym, aby wasza mądrość, wiedza, doświadczenie, poczucie odpowiedzialności przydały się naszej gminie(...).

Nowy burmistrz przedstawił wizję swojej kadencji i wymienił zadania priorytetowe w poszczególnych obszarach, wśród których znalazła się między innymi sprawa Hotelu Mazury, lokalnej służby zdrowia, utworzenie Środowiskowego Domu Samopomocy, zmiana siedziby Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej czy przekształcenie Szkoły Podstawowej w Okartowie w szkołę integracyjną, kanalizacja i wodociągi. W urzędzie ma powstać nowy referat, specjalizujący się w pozyskiwaniu funduszy unijnych. Nowa struktura będzie składała się z dotychczasowych pracowników urzędu.
Zbigniew Włodkowski odniósł się także do budżetu gminy na przyszły rok. – Niestety, to budżet przetrwania i budżet zachowawczy – stwierdził. – Deficyt na 2015 rok wynosi 2 mln złotych, a może trochę więcej. Na szczęście jest pozytywna opinia Regionalnej Izby Obrachunkowej i to zasługa pani skarbnik Krystyny Harłożyńskiej. Wprowadzimy system naprawczy. Przed nami dwa lata podejmowania trudnych wyborów, wymuszonych oszczędnościami. Najbliższe dwa lata będą okresem zaciskania pasa. Poprosiłem panią sekretarz, aby w trybie pilnym wprowadzony został do urzędu audytor, który przedstawi szczegółowe informacje na temat finansów gminy. (...). Ten budżet musimy przyjąć w grudniu, w przeciwnym wypadku nie będzie pieniędzy na wypłatę wynagrodzeń pracownikom urzędu i jednostek podległych oraz realizację bieżących zadań.

Uroczystości zaprzysiężenia burmistrza Orzysza towarzyszyło duże zainteresowanie. Na sali obrad znaleźli się między innymi parlamentarzyści Tomasz Makowski i Andrzej Orzechowski, starosta Andrzej Nowicki, wicestarosta Marek Wysocki, Wioletta Śląska-Zyśk, radna sejmiku województwa warmińsko-mazurskiego, przedstawiciele poszczególnych sołectw, oświaty, duchowieństwa, wojska, instytucji, stowarzyszeń i organizacji, mieszkańcy gminy. Wszyscy gratulowali nowemu włodarzowi i życzyli wielu sukcesów.

Przypomnijmy, Zbigniew Włodkowski wygrał w II turze wyborów (30 listopada) z Janem Aleszczykiem.


Beata Smaka
pisz@gazetaolsztynska.pl


Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając na pisz.wm.pl w ramkę " ZAŁÓŻ PROFIL ", która znajduje się w prawym, górnym rogu strony. Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij tutaj
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor HrywnaPolub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (25) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. oko #1657074 | 218.59.*.* 5 lut 2015 22:01

  ucho

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. orzyszanin #1610618 | 212.244.*.* 16 gru 2014 21:28

  oczywiście ze tak takie oszczędności remonty i zakupy powodzenia bedziemy wyglądać jak pisz albo jeszcze gorzej "zaciskanie pasa" śmiech na sali

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. do ja #1607049 | 212.244.*.* 13 gru 2014 18:41

  Zapomniałeś jeszcze dodać, że klakiery podniosą pensję dla W. do 12 tysięcy. I to jest właśnie zaciskanie pasa.

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. ja #1606814 | 78.11.*.* 13 gru 2014 13:53

  Mam pytanie- czy prawdą jest, że pan W. zaczął zaciskanie pasa orzyszan od zakupu za 5000zł ekspresu do kawy i przebudowy urzędu oraz wymiany mebli jako najpotrzebniejszych działań. Za parę lat Orzysz będzie w takiej sytuacji jak Pisz. Ale orzyszanie kochają posła.

  Ocena komentarza: warty uwagi (9) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Zara #1604312 | 89.231.*.* 11 gru 2014 07:30

   Powodzenia Panie Burmistrzu! Trzymam kciuki bo dobrze życzę ludziom!!!

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-8) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (25)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages