środa, 18 lipca 2018. Imieniny Kamila, Karoliny, Roberta

Pięćdziesiąt lat minęło, jak jeden dzień

2014-10-03 05:50:00 (ost. akt: 2014-10-03 09:21:04)

Autor zdjęcia: Grzegorz Gierej

Jak ten czas szybko leci! Minęło już pół wieku od powstania Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Orzyszu. Od tamtej chwili szkolne mury opuściło tysiące absolwentów. Część z nich została swoim rodzinnym mieście, inni wyjechali w różne strony świata. W sobotę (27 września) wrócili, aby wspólnie świętować 50 - lecie ZSO. Jubileusz był dobrą okazją do wspomnień i odnowienia starych przyjaźni.

Wszystkich zebranych w sentymentalną podróż do przeszłości zabrał były dyrektor Zespół Szkół Ogólnokształcących w Orzyszu Czesław Pieczyński. — Decyzją Kuratora Okręgowego w Olsztynie powołano 22 lipca 1964 r. Liceum Ogólnokształcące w Orzyszu. W związku z tym, na potrzeby nowej placówki 29 września oddano do użytku budynek przy ul. Osiedle Robotnicze 15. Nowa szkoła im. XX - lecia PRL była jedną ze " Szkół Tysiąclatek". Pierwszym dyrektorem został Romuald Weraksa, który ze względów zdrowotnych musiał zrezygnować z pełnienia tej funkcji w 1968 roku. Zastąpił go Antoni Jodango. W tym samym roku odbył się pierwszy egzamin dojrzałości, który zdało 51 uczniów — opowiadał Czesław Pieczyński. Na początku lat 70 - tych na stanowisko dyrektora powołano Emila Dudzińskiego. Nieco później utworzono liceum rolnicze, gdzie jednym z nauczyciel był ex - minister rolnictwa Andrzej Śmietanko. Nabór do niego zakończył się w 1985 roku. — Ze względu na tradycje rodzinne nasi absolwenci kierowali się głównie do szkół wojskowych. Dzięki staraniom następnego dyrektora Zbigniewa Zduńczyka i ówczesnego posła Ziemi Suwalskiej Bronisława Geremka wojsko przekazało na potrzeby liceum budynek koszarowy. Za mojej kadencji zwiększyliśmy ilość oddziałów szkolnych i zatrudniliśmy pięciu nauczycieli. Od 3 grudnia 1990 r. nauka odbywa się w budynku przy ul. Wojska Polskiego 3. Do pełni szczęścia brakowało nam tylko sali gimnastycznej, którą wybudowaliśmy w 1991 roku(...) Przez pół wieku wychowaliśmy wielu młodych ludzi, którzy godnie reprezentują Orzysz. Uczyliśmy rodziców, a następnie ich dzieci. Zdarzało się, że jeden nauczyciel był wychowawcą matki i córki. Dorobiliśmy się 13 pracowni przedmiotowych wyposażonych w nowoczesny sprzęt edukacyjny i multimedialny. Szkoła nie odbiega w zakresie nauczania od nikogo, stawia na nowoczesność — dodał Czesław Pieczyński.

Od 2012 r. dyrektorką szkoły jest Wioletta Organiściak. To właśnie na jej ręce składano gratulacje i bukiety kwiatów. Przy okazji czterem nauczycielom — Magdalenie Wysockiej, Jolancie Grądzkiej, Jackowi Góralczykowi i Jackowi Foszczyńskiemu wręczono, w dowód uznania za dotychczasową pracę, Medale Komisji Edukacji Narodowej. O artystyczną oprawę akademii zadbali obecni uczniowie. Młodzież popisała się nie tylko kreatywnością, ale również znajomością historii. Zorganizowała pokaz mody z lat 60 - tych, 70 - tych, 80 - tych i 90 - tych ubiegłego wieku oraz poprowadziła, z dużą dozą humoru, typową lekcję z czasów PRL. Nie zabrakło występu "Filipinek" oraz piosenki "Przetańczyć z Tobą chcę całą noc". Wielu zaproszonych gości skorzystało z możliwości wpisu do księgi pamiątkowej oraz obejrzenia pamiątkowych kronik i zdjęć. Niejednemu na ich widok z oczu popłynęły łzy. Wieczorem odbył się bal absolwentów.

red.
pisz@gazetaolsztynska.pl

Już dziś w sprzedaży. Polecam, tylko ciekawe informacje:)Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając na bialapiska.wm.pl w ramkę " ZAŁÓŻ PROFIL ", która znajduje się w prawym, górnym rogu strony. Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij tutaj
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor HrywnaPolub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages