Czwartek, 19 lipca 2018. Imieniny Alfreny, Rufina, Wincentego

F-16 nad Orzyszem, okręty i saperzy. Zobacz filmy z Anakondy!

2014-09-29 16:00:00 (ost. akt: 2014-09-29 18:41:20)
Rosomak podczas ćwiczeń na poligonie orzyskim.

Rosomak podczas ćwiczeń na poligonie orzyskim.

Autor zdjęcia: St. chor. mar. Arkadiusz Dwulatek

Największe międzynarodowe ćwiczenia wojskowe "Anakonda-14" rozpoczęły się 24 września i potrwają do 3 października. W tym roku, oprócz Polaków, biorą w nich udział żołnierze ze Stanów Zjednoczonych, Czech i Litwy. Do dyspozycji żołnierzy są m.in. wozy bojowe, transportery opancerzone, wyrzutnie rakietowe i sprzęt ciężki. 42 różnego typu statki powietrzne z kilku krajów, okręty, saperzy i oddziały zmechanizowane bronią Wislandii.

Doszło do konfliktu pomiędzy dwoma blokami państw: Sojuszem Państw Morza Niebieskiego i Wschodnim Eurolandem. Ci ostatni mają zamiar przejąć należącą do sojuszu Wislandię, gdzie znajdują się złoża surowców energetycznych. Zabiegi dyplomatyczne nie łagodzą napięcia, dlatego dochodzi do konfliktu zbrojnego. Zadaniem obrońców jest rozpoznanie przeciwnika, odparcie uderzenia, wyprowadzenie kontrataku i rozbicia sił wroga.

To scenariusz największych międzynarodowych ćwiczeń pod nazwą "Anakonda-14", w których bierze udział ponad 12,5 tys. żołnierzy, w tym 750 z państw sojuszniczych (Czech, Estonii, Holandii, Kanady, Litwy, Węgier, Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych). Manewry prowadzone są na lądzie, morzu i w powietrzu, na czterech poligonach: w Drawsku Pomorskim, Orzyszu, Ustce i Nowej Dębie, a także na Bałtyku. Manewry zakończą się 3 października.

Zobacz, jak przebiegają walki. Mamy filmy i zdjęcia!
ANAKONDA POD ORZYSZEM

>>>> Rozpoczęcie ćwiczenia. Zobacz zdjęcia!


>>>> 12. Brygada Zmechanizowana na "Anakondzie"
W czwartek (25 września) żołnierze 12. Brygady Zmechanizowanej organizowali, monitorowali bieżącą sytuację oraz planowali kolejne działania. Popołudniu wszystkie pododdziały otrzymały zaś zadanie wyjścia do wcześniej określonego rejonu ześrodkowania. Po marszu przystąpili do umieszczania elementów zabezpieczenia bojowego (maskowania, ubezpieczenia, zabezpieczenia inżynieryjno-saperskiego oraz zorganizowania powszechnej obrony przeciwlotniczej).


— W czasie ćwiczenia „Anakonda-14” 12. BZ tworzy taktyczną grupę bojową, która zajmując rejon wyjściowy zakończyła wstępny etap ćwiczenia. Jej kolejnym zadaniem będzie prowadzenie działań obronnych na pomocniczym kierunku ćwiczącej dywizji. Po skutecznym powstrzymaniu natarcia przeciwnika przejdą do kontrataku — informuje zespół prasowy ćwiczenia Anakonda-14.>>>> Saperzy gotowi nim padnie pierwszy strzał
Kolejny dzień na poligonie w Orzyszu. 26 września 5. Pułk Inżynieryjny ze Szczecina — Podjuchy wsparł siły główne wraz z 2. batalionem zmotoryzowanym oraz wykonał na ich rzecz działania opóźniających przeciwnika. Zbudowano zapory inżynieryjne i fortyfikacyjne.


>>>> MI-24 i F-16 nad Orzyszem
Myśliwce, samoloty wielozadaniowe i myśliwsko-bombowe oraz samoloty z Holandii i USA wykonały zadania związane z wezwaniem z pola walki przez komponent lądowy (ang. CAS – Close Air Support), niszczeniem celów naziemnych, prowadzeniem patrolu bojowego oraz wsparciem lotniczym Marynarki Wojennej. Zadania te w trakcie „Anakondy” wykonywane są nad terytorium całego kraju.

Na niebie orzyskiego poligonu 27 września pojawiły się wielozadaniowe myśliwce F-16 z 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Krzesinach i 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku. Realizując scenariusz epizodów powietrznych, piloci ćwiczyli zwalczanie celów naziemnych, misje bezpośredniego wsparcia wojsk własnych (lądowych) oraz walkę powietrzną, imitując statki powietrzne przeciwnika. Atakowały również na morzu.


>>>> Strzelcy wyborowi — niewidzialna strzelecka elita
ANAKONDA NA MORZUmasz
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (17) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. BYŁY #1655310 | 217.99.*.* 4 lut 2015 10:25

  SŁUŻYŁEM W ORZYSZU W BATALIONIE KTÓREGO JUŻ NIEMA I NAPISZE TAK 80% SPRZĘTU TO 70 LATA. I OPCIACH BRAĆ W CZYMŚ TAKIM UDZIAŁ BO NORMALNIE POWINNO TO STAĆ W MUZEACH

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. podatnik #1514523 | 83.24.*.* 20 paź 2014 18:11

  jak nas ruscy zaatakują to połowa naszej armi pójdzie na zwolnienie lekarskie :)

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. uov #1496280 | 83.24.*.* 29 wrz 2014 23:03

  Jak zaliczysz Drawsko, Orzysz to na armię ch położysz! Od czasów Dobrego Wojaka Szwejka jest to niezmienna w swojej istocie organizacja. Szkoda tylko, że w wyniku zabaw dużych chłopców w wojnę giną ludzie, którym to wszystko zwisa.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. gg #1495960 | 83.9.*.* 29 wrz 2014 15:09

   http://www.youtube.com/watch?v=Emrk2-YZN po

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. to były ćwiczenia #1495957 | 83.9.*.* 29 wrz 2014 15:06

   http://www.youtube.com/watch?v=Emrk2-YZN po

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (17)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages