Czwartek, 19 lipca 2018. Imieniny Alfreny, Rufina, Wincentego

Perseidalia, czyli deszcz meteorów w Nowych Gutach

2013-08-06 10:15:42 (ost. akt: 2013-08-06 10:38:00)

Autor zdjęcia: Autor: ESO/S. Guisard

Nocne obserwacje deszczu meteorów, warsztaty, wykłady i pokazy. W Nowych Gutach pojawi się przenośne planetarium. Powstanie też monumentalna rzeźba, którą w ruch będzie wprawiać wahadło Foucaulta. Na piknik naukowo-­artystyczny organizatorzy zapraszają od 8 do 13 sierpnia.

Co roku sierpniowe niebo zdobi deszcz meteorów, spadających gwiazd – jak się przyjęło mówić (co jest stwierdzeniem błędnym, choć poetyckim). Ten niesamowity efekt dają spalające się w górnych warstwach atmosfery drobinki materii pochodzące z rozpadu komety Swift­Tufte.

Przepiękne astronomiczne widowisko najbardziej zjawiskowo prezentuje się między 12, a 14 sierpnia. Wyjątkowo spektakularnych widoków można spodziewać się tuż przed świtem.

W tym roku maksimum roju perseidów spodziewane jest w nocy z 11 na 12 sierpnia. Wtedy też zapraszamy na finał Perseidaliów ­ działań naukowych i artystycznych, organizowanych pod patronatem Fundacji RenesArt oraz Fundacji Pedagogium. Naszym celem jest łamanie granic między nauką i sztuką, nawiązanie dialogu między naukowcami i artystami i co za tym idzie wspólne działanie.

W programie wydarzenia m.in. obserwacja nieba (nocą 11/12 sierpnia 2013) i pomiar aktywności roju perseidów, prelekcje i warsztaty. Zapraszamy również na pokazy w przenośnym planetarium na terenie galerii RenesArt.

Astronomowie, dr Kamil Złoczewski i Tomasz Łojek, poprowadzą również profesjonalne obserwacje aktywności roju Perseidów widocznych z terenu Mazur. Wyniki pomiarów prowadzonych przez dwie noce zostaną opublikowane w międzynarodowym katalogu obserwatorów meteorów. Do udziału zapraszamy młodzież i dorosłych. Chętnych do udziału w warsztatach prosimy o kontakt z Dominiką Renes (501 083 015, dominika.renes@gmail.com).

Udział w warsztatach, wykładach i obserwacjach jest bezpłatny.

Równocześnie na terenie pracowni RenesArt w Nowych Gutach będziemy realizować artystyczno-naukowy projekt „Zastygli Siłacze”. Zaprojektowaliśmy własne wahadło Foucaulta, które docelowo zostanie umieszczone na monumentalnej konstrukcji - rzeźbie. Wahadło swoim periodycznym ruchem ożywi zamrożoną formę Zastygłych Siłaczy. W niedzielę 11 sierpnia będzie można podejrzeć prace konstrukcyjne i rzeźbiarskie. Docelowo praca zostanie umieszczona w otwartej przestrzeni i udostępniona mieszkańcom i turystom.

Perseidalia odbędą się 8-13 sierpnia w Nowych Gutach (gmina Orzysz)

mat. organizatora
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages