Poniedziałek, 23 lipca 2018. Imieniny Sławy, Sławosza, Żelisławy

Zapraszamy na święto folkloru w Orzyszu

2013-06-27 16:00:00 (ost. akt: 2013-06-27 12:38:21)
Orzyskie Spotkania Folklorystyczne - rok 2012

Orzyskie Spotkania Folklorystyczne - rok 2012

Autor zdjęcia: Dom Kultury w Orzyszu

Już 7 lipca (niedziela) Orzysz zabrzmi dźwiękami pieśni ludowych, pieśni i przyśpiewek śpiewanych od pokoleń w domach, przy pracy i przy okazji świąt. Po raz dziewiąty, w Ogródku Jordanowskim, odbędą się Orzyskie Spotkania Folklorystyczne.

Orzyskie Spotkania Folklorystyczne z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością i zainteresowaniem. W ubiegłym roku Orzysz gościł rekordową, ponad 300 osobową liczbę wykonawców, którzy przybyli z Polski północno-wschodniej. O wydarzeniu rozmawiamy z inicjatorką - dyrektorem Domu Kultury w Orzyszu Beatą Szymankiewicz.


— Dlaczego, według Pani, warto przyjść na IX spotkania Folklorystyczne?
Orzysz staje się w tym dniu miejscem magicznym, gdzie tradycja łączy się ze współczesnością. Barwne stroje, gwara, niezwykłe dźwięki muzyki ludowej tworzą niezapomniany i jedyny w swoim rodzaju klimat. Do Orzysza zjeżdżają ludowi muzycy i śpiewacy, aby zaprezentować bogactwo kultury ludowej, najpiękniejsze pieśni i muzykę wyrosłą z dziedzictwa wielowiekowej tradycji przekazywanej z pokolenia na pokolenie. Twórcy ludowi przywożą coś nad czym warto się zatrzymać m. in. Pan Andrzej Karpiński z Orzysza zaprezentuje swój warsztat kowalski, pani Ania Bałdyga z Mazuchówki warsztat tkacki, będzie można własnoręczne upleść kosz z wikliny, czy ulepić naczynie z gliny. Widzowie i obserwatorzy IX Spotkań Folklorystycznych będą mogli zobaczyć i kupić tradycyjne wyroby rękodzielnicze, a także skosztować tradycyjnych, regionalnych potraw.

Czyli wniosek z tego taki, że głównym celem IX Orzyskich Spotkań Folklorystycznych jest "ocalenie od zapomnienia"?
Tak. Ocalenie od zapomnienia niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Jest to doskonała okazja do prezentacji sztuki i kultury ludowej, do promocji lokalnych twórców ludowych, do wymiany doświadczeń oraz integracji środowiska twórczego, ale przede wszystkim do popularyzacji sztuki ludowej wśród społeczeństwa, zwłaszcza młodego odbiorcy. Ideą przewodnią jest nie tylko prezentacja folkloru, ale również stworzenie możliwości bezpośredniego kontaktu i aktywnego współtworzenia ginących tradycji regionu. Oglądanie i smakowanie nie wystarczy, by ocalić tradycje od zapomnienia, dlatego też wszyscy chętni będą mieli niepowtarzalną okazję uczestniczenia w interaktywnych pokazach.

maz

O WYDARZENIU:

Dom Kultury w Orzyszu zaprasza na IX Orzyskie Spotkania Folklorystyczne, które odbędą się 7 lipca (niedziela) w Ogródku Jordanowskim w Orzyszu. Zespoły śpiewacze, śpiewaczo-taneczne, kapele i soliści mogą przesyłać karty zgłoszenia do 30 czerwca (niedziela) na adres: Dom Kultury w Orzyszu, ul. Wojska Polskiego 5, 12-250 Orzysz (mail: dom.kultury@orzysz.pl).

Przegląd ma charakter konkursowy. Uczestnicy zobowiązani są do prezentacji programu, którego czas nie może przekroczyć 15 minut. Ilość uczestników jest ograniczona.Sprawdź co będzie się działo na Dniach Orzysza. Zobacz więcej
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages