Piątek, 20 lipca 2018. Imieniny Fryderyka, Małgorzaty, Seweryny

Radni pod murem

2013-06-04 14:49:38 (ost. akt: 2013-06-04 14:53:45)

Autor zdjęcia: Dawid Murawski

Wybrani w wyborach demokratycznych – powszechnych, równych i bezpośrednich radni jako przedstawiciele swoich środowisk, pełnią mandat z ufnością, że mają istotny wpływ na wszystko co dzieje się w gminie. Czy aby na pewno ?

Rada to organ kolegialny, w którym prawdopodobieństwo popełnienia błędu jest proporcjonalnie mniejsze od decyzji podejmowanych przez organy jednoosobowe (wójt, burmistrz, prezydent). Przychodzi nam niekiedy podejmować rozstrzygnięcia w warunkach dyskomfortowych, pod groźbą podjęcia uchwały niezgodnej z prawem, w konsekwencji uchylanej przez organ nadzorczy. Co z tego, że pragniemy działać na podstawie prawa, zgodnie z prawem, a przede wszystkim dla dobra gminy i jej mieszkańców.

Jedną z form ubezwłasnowolniającą Radę są projekty uchwał, „które radni muszą przyjąć”. Wówczas suwerenność myśli i działań radnego nie wiele ma wspólnego z samorządnością
i samostanowieniem.

Co jakiś czas Rada boryka się z dylematem: przyjąć czy odrzucić, broń Boże coś zmienić. Takim „odbezpieczonym granatem” na ostatnich sesjach był projekt uchwały w sprawie uchwalenia „Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Orzysz” (zwany dalej „Regulaminem”), przyjmowanego na podstawie znowelizowanej ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

Przygotowywaliśmy się długo. Gmina Orzysz w 2006 r. przystąpiła do Mazurskiego Związku Międzygminnego – Gospodarka Odpadami (zwanym dalej Związkiem”). Celem Związku była budowa Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Spytkowie k/ Giżycka. Od dnia 1 lipca 2013 roku Związek stanie się odpowiedzialny za prawidłowe funkcjonowanie systemu odbierania odpadów od właścicieli nieruchomości. Stało się to z woli przedstawicieli 12 samorządów (Banie Mazurskie, Budry, Miasto i Gmina Giżycko, Kruklanki Miłki, Orzysz, Pozezdrze, Ryn, Srokowo, Węgorzewo i Wydminy). Gminę Orzysz reprezentuje z urzędu Burmistrz Orzysza T. J. Sulima oraz wybrany przez Radę jej Wiceprzewodniczący A. Myka.

Ustawa nie pozostawia złudzeń. Będzie drożej.

Gmina przystąpiła do społecznych konsultacji, przy udziale pracowników Związku. Odbyły się dwie w Sali Widowiskowo Sportowej w Orzyszu w dniach 22.11.2012 r. i 23.03.2013 r. oraz 16 spotkań wiejskich w dniach od 18 do 22.03.2013 r. Konsultacjom towarzyszyły emocje i mnóstwo pytań, które często pozostawały bez odpowiedzi. Po raz pierwszy Regulamin miał być przyjęty na sesji 27.03.2013 r. Obecność Przewodniczącego Zarządu Pana Ogłuszka miała pomóc Radnym w podjęciu jedynej słusznej decyzji o przyjęciu Regulaminu.

Większość samorządów wchodzących w skład Związku Regulamin już przyjęła, w tym Miasto Giżycko. Po dwugodzinnej debacie burmistrz Orzysza wycofał projekt uchwały, której załącznikiem miał być Regulamin. Był to słuszny ruch, bowiem z debaty wynikało, że Regulamin w proponowanej przez Związek wersji, nie miał szans na przyjęcie przez Radnych.

Dzięki uwagom i wnioskom radnych z Orzysza, Związek na kolejną sesję w dniu 24.04.2013 r. przedstawił poprawiony Regulamin. Zniknęły wymagania zaopatrywania lokali usługowych w pojemniki dostępne dla klientów. Z 3 litrów do 2 litrów zmniejszono normę odpadów w szkołach, przedszkolach i żłobkach. W zakładach pracy odpady liczone będą od ilości osób zatrudnionych, a nie od powierzchni zakładu. Cmentarze będą opłacane od ha,
a nie od miejsca pochówku. W ogródkach działkowych sezon liczony będzie od 1 kwietnia do 31 października, z pominięciem okresu późno jesienno – zimowego.

Brak zmian dotyczących lokali handlowych spowodował, że kolega A. Myka w imieniu klubu radnych „Samorząd” złożył wniosek, aby ilość odpadów liczona była od ilości osób pracujących, a nie od powierzchni sklepu. Przy zdecydowanym sprzeciwie Burmistrza Rada wniosek przyjęła jednomyślnie. Kontrowersje wokół Regulaminu budziło jeszcze wiele zapisów, m in. o terminach odbioru odpadów „nie rzadziej niż…” i wykorzystaniu objętościowym pojemników „nie mniej niż…”. Ostatecznie Rada Regulamin przyjęła stosunkiem głosów: 6 – za, 3 – przeciw i 5 - wstrzymało się.

Sprzeciw burmistrza dotyczył niemożliwości wprowadzania zmian w Regulaminie przez Radę, bowiem zasadą powinna być jednakowa treść obowiązująca na terenie wszystkich podmiotów należących do Związku. Rada podjęła ryzyko unieważnienia podjętej uchwały. Rodzi się jednak pytanie: czy możliwe jest głosowanie przeciwko własnemu sumieniu i zdrowemu rozsądkowi?

A zatem: ile jest warta samorządność i samostanowienie w gminach? Jesteśmy świadomi, że po okresie próby czeka nas wiele dalszych konsultacji i zmian w zapisach Regulaminu. Liczymy, że pozostałe samorządy, należące do Związku, przyłączą się do merytorycznej dyskusji i działań we własnej sprawie.

Przewodniczący Rady
Wiesław Wasilewski

Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.

Swoją stronę założysz klikając na orzysz.wm.pl w ramkę "Zarejestruje się", która znajduje się w prawym, górnym rogu strony.

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij tutaj
Polub nas na Facebooku:

Źródło: dawidem89

Zobacz także

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. mieszkaniec Orzysza #1104328 | 83.13.*.* 5 cze 2013 10:07

  Brawo Panie Przewodniczacy, ale: 1. dlaczego brak w uchwale zapisu o umowie Związku ... z mieszkańcami, 2. Deklaracja śmieciowa to nie umowa na wykonanie usługi, 3. Obowiazek włascicieli śmieci do opłaty /nawet z góry/, a gdzie obowiazki Zwiazku ... wobec mieszkańców gminy. 4. - Jak śmieci nie odbirą to też mamy płacic ??? 5. W poprzedniej uchwale było, że wywóz śmieci z mieszanych nie rzadziej niż raz na dwa tygodnie latem, w nowej raz na 4 tygodnie - toć to będzie śmierdzieć. Pozdrawiam Mieszkańców Gminy Orzysz 6. Zwiazek ...nie może być ważniejszy od władz w Gminie.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. były radny #1103619 | 83.24.*.* 4 cze 2013 15:32

  Z doświadczenie wiem,że radnych powinno być po pierwsze MNIEJ co najmniej o 50 %. po drugie powinni to być ludzie przygotowani, a nie amatorzy "diet". Po trzecie praca w radzie powinna być działaniem społecznym nie za otrzymaną dietę,bo to głownie dla diet idą do rad.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages